ИМОТИ
Купувайте само луксозни жилища!
Брокери посочиха кои имоти са най-добрата инвестиция в момента
Луксозните жилища са най-добрата инвестиция, казват брокери на имоти. Причината за това е, че търсенето на такива имоти не се влияе от размера на лихвите по кредитите и от ръста на цените на храните. Луксозни имоти купуват предимно хора с високи доходи и с налични пари в брой.
Затова повишаването на разходите за издръжка на живота не е повлияло на семейния им бюджет.
Хората са станали по-колебливи при покупката на имот, разказаха брокери. Вече правят повече огледи преди да изберат жилище, което е най-подходящо за семейството им. Желанието на купувачите да придобият нов дом не е намаляло. Но вече сравняват много по-внимателно наличните оферти по отношение на цената и качеството, за да открият най-изгодната за тях сделка.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Търсенето на имоти тепърва ще расте, смятат експертите от бранша. България е на първо място сред страните от ЕС по дял на хората, които живеят в пренаселени жилища. Това означава, че децата живеят с родителите си, или площта на жилището им не е достатъчна за броя на членовете в домакинството.
В България само 2,4% от хората живеят в жилище под наем. Това означава, че реално няма дилема дали да купим жилище или да живеем под наем. Всеки се ориентира към покупка на имот, когато може да си го позволи.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Въпреки ръста на ипотечните заеми през последните години, пазарът на тези кредити тепърва ще се разраства. Само 2,3% от домакинствата у нас живеят в жилище, купено с ипотечен кредит, при 80% в Нидерландия. Съотношението между общия обем на ипотечните кредити и брутния вътрешен продукт (БВП) на страната достига 11,6% при средно 40% в Европа.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Инвестициите в имоти също са малко спрямо другите страни. Съотношението на инвестициите в жилища спрямо БВП у нас също е една 2,4% и е много под средното ниво за страните от ЕС. Затова прогнозите са за ръст на вложенията в недвижими имоти.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ИМОТИ
Цените на морските апартаменти догонват софийските
90% от купувачите са българи и все по-често семейства с деца, казват брокери
Цените на ваканционните имоти край морето през последните години отбелязваха по-умерен темп на растеж, но се очаква през следващата година той да се засили, догонвайки цените в София. В момента сделки с апартаменти по морето се сключват на цени на квадратен метър с около 20% по-ниски от тези в столицата.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Това показват наблюденията на строително-инвестиционната компания. От компанията посочват, че квадратен метър във ваканционен морски имот по Южното Черноморие е около 800 евро, като в определени курорти стига и до 1600 евро.
Най-скъпи излизат апартаментите в Созопол – между 1200 и 1600 евро за квадратен метър. Така „втори дом“ с една спалня започва от 75 000 евро, а с 2 спални – от 95 000 евро, като тази стойност достига 130 000-140 000 евро за по-функционалните имоти. Къщи в Созопол пък се предлагат на цени, които започват от 280 000 евро.
В Слънчев бряг апартаментите се предлагат в ценовия диапазон 800-1200 евро за квадратен метър. В Царево и Поморие сделки се сключват при 900-1300 евро, а в Несебър и Свети Влас – 1000-1500 евро за квадратен метър.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
В момента българите са основните купувачи на ваканционни морски имоти по Южното Черноморие. Интересът на българските клиенти се засили след ковид-пандемията и тази година 90% от купувачите на къщи и апартаменти по Южното Черноморие са българи, посочват от Green Life Development & Resorts. Останалите 10% от купувачите са от Германия, Израел, Полша.
Ако допреди 5 години българските купувачи са били предимно хора на над 50-годишна възраст, сега на пазара уверено излиза нов профил клиенти, посочват от компанията. Това са семейства с малки деца – хора средно между 30 и 40 години, които предпочитат да закупят „втори дом“ за ваканциите, вместо да плащат за все по-скъпо хотелско настаняване.
Въпреки засиленото търсене от страна на български клиенти, рускоговорящите собственици на ваканционни жилища по морето вече не продават така активно имотите си, посочват от Lux Bulgaria.
Наскоро агенцията за недвижими имоти „Бългериан пропъртис“ също отчете раздвижване на пазара на ваканционни жилища след отчетения спад на сделките през първото тримесечие на годината. Купувачите предпочитат имоти на вторичен пазар, които са обзаведени и готови за ползване. Новото строителство в курортите се продава по-трудно, особено на шпакловка или само до ключ, тъй като новите собственици не желаят да се занимават с ремонти и обзавеждане от разстояние, споделят от агенцията за недвижими имоти.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
По данни на „Lux Bulgaria“ най-търсени са студия и двустайни апартаменти като по-ликвидни и по-бюджетни. Предпочитанията са към апартаменти в сгради с ниска такса за поддръжка и когато са и с атрактивна цена, те биват продадени в рамките на няколко дни.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ИМОТИ
Нова мода: Живееш под наем, въпреки че имаш апартамент
- Някои пък правят компромис с малко жилище, за да имат собствен дом
Заради високите цени на имотите много хора са готови да купят жилище с по-малка площ от първоначално желаната, за да могат да си позволят да имат собствен дом, разказаха брокери. Други пък правят компромис с района, в който купуват апартамент. Вместо в по-престижен и желан квартал купуват жилище в отдалечените от центъра части на града. Това е характерно не само за София, а и за останалите големи градове в страната. Тенденцията се забелязва и в Бургас.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Някои хора избират да живеят под наем, дори да имат апартамент, който дори може да са купили наскоро. Те дават под наем имота, който притежават, а живеят под наем в друг апартамент, в избрания от тях район. Причините за това може да са много, като например временна работа или училището на детето. Хората искат да са близо до работното място и близо до училището, но не смятат, че трябва да притежават имот в съответния район или пък, че трябва да продадат апартамента си и да купят друг. Само след някоя години може да се окаже, че човек е сменил работното си място, а детето – училището, и трябва да търсят жилище в друг квартал. Причина някои хора да живеят под наем, въпреки че имат жилище, може да е и голямата разлика между цените в различните квартали. Семейството може да няма достатъчно налични пари за покупката на апартамент в желания район, но да може да купи жилище в друг квартал. Така може да дава под наем апартамент и с малко доплащане всеки месец да живее в предпочитания квартал.
Цените на качествените имоти продължават да растат, казват брокери. Купувачите на пазара на ново строителство могат да избират между различни проекти и качество на жилищата, които са на конкурентни цени. В същото време предлагането на напълно готови жилища с оборудвана баня и подови настилки е ограничено и това е сред причините цените им да нарастват.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Сред купувачите в луксозния сегмент на пазара на имоти се наблюдава тенденция за нарастване на търсенето на къщи. Причината за това е изравняването на цените на луксозните апартаменти в големите градове с цените на къщите и недостатъчното предлагане на апартаменти във високия сегмент от пазара. Вместо покупката на голям луксозен апартамент човек може да стане собственик на къща, която има редица предимства, като например открито пространство, където да играят децата, предава Труд.
Цените на жилищата в София са в много широки граници, разказаха брокери на имоти. За апартаментите в южните квартали на столицата цените започват от 1500-1600 евро на кв. метър, но има и рекордни продажби в центъра на града за над 5000 евро на квадрат. Вече и в крайните квартали на столицата средните цени на жилищата са над 1200 евро на кв. м.
Най-високи са цените на обзаведените жилища с перфектно местоположение в най-желаните райони на София. Предлагането на такива имоти е ограничено, затова при пускането на подобно жилище на пазара цената може да бъде изключително висока.
Най-активен е пазарът при жилищата с по-високи цени, защото такива имоти купуват хора с високи доходи. А именно хората, които разполагат с по-големи суми в брой и имат високи доходи, най-често реализират покупки на апартаменти или къщи. Разбира се търсене има и на бюджетни жилища от хора, които искат да имат собствен дом, но нямат възможност да купят по-голям апартамент на по-хубаво място. Затова въпреки че нараства търсенето на жилища ново строителство, има интерес и сделки се сключват и със стари панелни апартаменти.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Имотите в София са най-евтини спрямо жилищата в останалите столици на страните от Европейския съюз. Това показва, че пазарът на имоти има голям потенциал за растеж, коментират брокери. С нарастването на доходите през годините и доближаването им до средните нива за страните от ЕС и цените на имотите ще растат и ще доближават тези в другите страни-членки, категорични са експертите. В София жилищата в момента са по-достъпни спрямо заплатите на хората отколкото в повечето столици на страните от ЕС. Което показва, че развитието на пазара на имоти през следващите години ще бъде към поскъпване.
ИМОТИ
Под наем в София, вече боли – цените са пълна лудост
- Купувачи на луксозни имоти са хора с високи доходи или такива, които имат налични средства
- Наемът за апартамент в София с две спални от луксозния сегмент от пазара най-често е между 1000 евро и 1300 евро, а за къща – над 2150 евро.
В София жилищата от висок и средно-висок клас на пазара са над 15 хил., а в процес на изграждане са още няколко хиляди, посочват консултантите.
Средните офертни цени в столицата за продажба на апартамент с две спални от висок и средно-висок клас най-често са между 180 хил. и 230 хил. евро, пише в анализ на консултантска компания на пазара на имоти, пише „Труд“.
Цените за луксозна къща от редови тип (в комплекс от няколко еднакви къщи) са между 320 хил. и 450 хил. евро, а за самостоятелна къща – над 486 хил. евро.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
Интересът към луксозните имоти е стабилен, казват брокери. Купувачи на луксозни имоти са хора с високи доходи или такива, които имат налични средства, които искат да вложат в имот, за да ги спасят от инфлацията, или за да повишат стандарта на живот на семейството си.
За тези хора не е от съществено значение повишаването на разходите за живот, а съответно желанието им и възможностите им да придобият нов дом не намаляват.
Освен наемите на жилища, нарастват и наемите на магазини. Наемите на търговски площи в моловете се увеличават на 40 евро/кв.м за месец. Същата тенденция се наблюдава и при главните търговски улици в София, където наемът достига 56 евро/кв.м.
Ритейл парковете, при които магазини от различни марки предлагат общ паркинг на клиентите, запазват наемите си на 10 евро/кв.м на месец.
Не се планират нови проекти в сегмента на търговските центрове, а при ритейл парковете има нови няколко хиляди кв. метра в процес на строеж. Делът на свободните площи намалява, като при шопинг моловете той е 3,6%, при главните търговски улици е 1%, а при ритейл парковете е под 1%.
В сегмента на офис площите средните наемни нива в столицата се запазват. Те са 14 евро на кв.м на месец за офиси клас А и 10 евро на кв.м на месец за клас Б.
Повече информация на сайта https://luxbulgaria.com/
При гъвкавите офиси в София средният наем на фиксирано бюро е 180 евро на кв.м на месец, а на споделено – 150 евро на кв.м на месец. Удобството при гъвкавите офис площи е, че наемателите плащат само месечен наем, в който влиза и ползването на всички консумативи, като например ток и вода.
Операторите на гъвкави работни пространства предлагат общо над 8650 работни места. Общият фонд на флекс сегмента, съпоставен към този на стандартните офиси клас А и Б, е 3,5%.
При складовете има ръст на наемите в столицата, с което те достигат 5,25 евро/кв.м на месец за имоти клас А и 3 евро/кв.м за клас Б.