ФОКУС

„Психологическите войни“ на САЩ срещу Русия и Китай водят до ситуация, при която губят всички

Какви са характеристиките на психологическата война?

Няма нищо ново в психологическите войни – те винаги са били част от стандартните военни операции. Целта е да се деморализира и вражеската армия, и населението му, за да се пречупи волята на противника за борба и съпротива. Древните крале, императори и военачалници използват широко преувеличението, измамата, дезинформацията, митологията и така нататък. Но днес държавите най-често използват тези инструменти на психологическата война не само по време на военни конфликти, но и в дни на мир. Освен това новите информационни технологии предлагат редица нови начини да се представи нужното послание на подбрана целева аудитория в чуждата държава. Както никога преди посланието може да се напасне и да се фокусира. Всеки от нас е цел в тази война, дори и да не го усещаме.

Воденият от САЩ Запад се опитва да организира цветни революции в страните, които приема за противници. Каква е разликата между цветната революция и психологическата война? Защо Западът прибягва до психологическата война?

Цветната революция е противоконституционна смяна на режима, причинена от мащабни и често насилствени улични действия на радикалната опозиция. Западните лидери често приветстват подобни смени и често им дават разнообразна политическа, организационна и финансова помощ. Въпреки това промяната на режима не идва от нищото. Трябва да има значителни политически, социални, икономически или етнически проблеми, които, ако останат неразрешени дълго време, постепенно водят до цветна революция. Психологическата война помага да се очертаят неразрешените проблеми, да се лиши ръководството на целевата държава от легитимност в очите на собственото население и в крайна сметка да подготви цветната революция.

Кои са най-вероятните резултати от психологическата война на Запада срещу Русия? Как Русия ще се справи с психологическата война?

Руските власти се опитват да ограничат възможността на Запада да води психологическа война, разкривайки западната дезинформация и налагайки ограничения спрямо определени западни медии, неправителствени организации и фондации, които са смятани за инструменти за водене на войната.

Способен ли е Западът да започне военно настъпление срещу Русия?

Русия остава ядрена суперсила със значими военни способности. Ядрена война с Москва може да доведе до заличаване на човечеството и затова не може да се приеме за възможност. Дори и пълномащабен военен конфликт между Русия и Запада в Европа може да доведе до катастрофа с епични мащаби и за двете страни. Това не значи, че задължително трябва да изключим подобен сценарий, но мисля, че ако има война, тя ще избухне заради излязла от контрол ескалация, а не заради рационално решение да започне военно настъпление.

Западът никога не е изоставял илюзията да промени системите на Русия и Китай до подобни на тези на Запад, използвайки тактиката на „мирната еволюция“. Как Русия и Китай може да си помогнат срещу опитите на Запада?

Наистина, мнозина на Запад все още вярват, че тяхната система има универсална ценност и че и Китай, и Русия трябва да приемат по-либерални политически системи от западен тип. Тази гледна точка е по-малко популярна днес, в сравнение с от преди 20-30 години, но не може да не ѝ обърнем внимание. Москва и Пекин имат правото да се защитават срещу западното идеологическо и психологическо настъпление. Все пак виждам решение на проблема с психологическите войни в „психологическия мир“, основан на общото разбиране какво е позволено и не в международния обмен н информация. Русия и Китай трябва да работят заедно при определянето на нови правила на поведение, което да регулира трансграничните информационни потоци. В близкото бъдеще Западът ще се поколебае дали да приеме подобни правила, но трябва да продължим с опитите. Според мен, това е единственият начин да се продължи напред. Ако психологическите войни продължат, няма да има победители и победени – всички ще са губещи.

Най четени

Exit mobile version