ФОКУС
Какво е бъдещето на Империята?
За доброто прогнозиране винаги трябва да се включват поне три сценария – положителен, отрицателен и среден (неутрален). И писах такива многократно по най-различни поводи. Но днес ще се отклоня от това правило и ще напиша само един сценарий за Съединените щати, който считам за най-основния и най-вероятния.
Разбира се, с обяснения защо това е така.
Продължава след рекламата…
Да започнем с икономическия произход.
Според различни оценки, БВП на САЩ ще спадне от 10 на 15% през тази година, Министерството на финансите възнамерява да увеличи държавния дълг с повече от три трилиона, съоръженията за съхранение на петрол са запушени (което засяга петролната промишленост), авиационната индустрия страда едновременно от многобройни скандали с „Боинг“ и масови ограничаващи полети между повечето страни по света.
За седем седмици броят на безработните в САЩ нарасна с почти 34 милиона, което е около 20% от общата работна сила в страната.
Тази верига вече води до значително намаляване на покупателната способност на населението, увеличаване на кредитния дълг, неплащане на ипотеки и забавяне на наемането на апартаменти.
Или, преведено в икономически план, крах на бизнес активността и очакванията на потребителите.
И след това недостигът на данъци, намаляване на разходите (включително намаляване на броя на служителите) и нов цикъл на затягане на депресивния цикъл.
Тръмп не напразно се опитва да прехвърли отговорността за падането на икономиката върху управляващите. Защото мнозина в САЩ разбират, че икономическата криза не е причинена от коронавирусната епидемия (само я влоши) и след отмяна на карантината няма да отиде никъде.
Падането на товарния трафик и намаляването на потреблението на електроенергия в САЩ започна много преди текущите събития – от есента на 2018 година. И оттогава има спад на промишленото производство.
Добри анализатори от Абърдийн и няколко други фонда отбелязаха това и ги посъветваха да се подготвят за продължаване на отложената криза от 2008 г.
Русия почти напълно се отърва от американските „ценни“ (специални) книжа, а Китай намали инвестициите си в тях от 1,32 на 1,09 трилиона. И според някои съобщения той ще пусне още една голяма партия облигации.
Тук все още и развихрената търговска война от Тръмп, а Китай му се изплъзва неочаквано за него. Преди време Китай сключи временно споразумение със Съединените щати, където обеща да закупи от САЩ големи количества свинско, царевица и соя.
И сега, във връзка с епидемията, в САЩ възникна значителен недостиг на месо – защото около две дузини месопреработвателни предприятия бяха поставени под карантина, когато намериха болни служители. Недостигът е толкова значителен, че няколко вериги за бързо хранене премахват бургерите от менюто си, защото няма достатъчно месо за котлети и пържоли.
И в този момент китайците казват: „Вие сте се ангажирали – затова ни продайте свинското месо в обещаните обеми или платете неустойка.“ Казват, че Тръмп вече силно не харесва сключената от него сделка, с която наскоро той се похвали в Twitter.
Всичко това се наслагва на политическа конфронтация.
Основният кандидат на демократите, Джо Байдън, изпадна в тежък стадий на деменция и също е обвинен в сексуален тормоз. За да перифразирам другаря Саахов, той сега има два начина – или към Белия дом, или към прокурора.
Подобна е ситуацията и с редица други лидери на Демократическата партия.
Тръмп също няма къде да отстъпи – редица негови сътрудници вече са успели да ги затворят за различни срокове или да съсипят живота им по други начини.
Както казва един от стратагмите на Сун Дзъ, „Ако искате опонентът ви да не се бори с пълна сила, оставете му начин да отстъпи.“ Нито демократите, нито републиканците сега имат някакви пътища за бягство – Vae victis, горко на губещите.
Вече групи въоръжени радикали ходят на митинги от организирани тълпи. Вече в много градове уличните сблъсъци (засега без огнестрелно оръжие, но с тояги и сълзотворен газ) a la euromaidan.
И какво ще се случи до есента? До есента ще има десетки милиони безработни, срив с жилищния въпрос и недостиг на храна.
И има още един фактор, който почти никой не взема предвид. В страната има стотици хиляди ветерани, преминали горещите точки.
Войната на Алените и Белите рози започна, защото след разгрома от Франция в Англия имаше много безработни наемници.
Войната за независимост на Малка Русия през 1648 г. започна, защото куп наемници се завърнаха на Запорожката Сич след края на Тридесетгодишната война.
Хуситските войни започват в много отношения, тъй като в Чехия след полските войни с Тевтонския орден и битката при Грюнвалд е имало много безработни ландскнечти (включително Ян Жижка).
В САЩ вече има и огромен брой хора с опит в организирането на „цветни революции“ и в участието в горещи точки. А в ръцете на населението има повече оръжие, отколкото е самото население.
А аргументите „не бих искал гражданска война в страна с ядрени оръжия, защото са твърде опасни“ са безполезни. Такъв кипящ казан не може да не избухне.