ФОКУС
Новия световен ред в действие
Онзи ден една американска приятелка ми изпрати бележка с жлъчни аргументи за това как западните компании печелят от така наречените управленски услуги.
„Финансите, счетоводството, техническата поддръжка и дори човешките ресурси сега се възлагат на изпълнители в Индия и Филипините“, написа тя.
„Западът им плаща стотинки и препродава „услуги“ на клиенти, като краде лъвския дял за посредничество и се преструва, че сам върши работата“, добави американката.
„Журналистически офшор“
Засмях се и си помислих, че знам по-лош пример. Преди десетилетие и половина предприемчив американец създаде „журналистическа офшорка“ в същите Филипини, за да… отразява местните новини в родното си Чикаго, а след това и в други американски градове.
Неговите т. нар. фрийлансери преглеждаха публично достъпна информация в интернет – от сделки с недвижими имоти, полицейски доклади и съдебни протоколи до репортажи за училищни състезания – и създаваха „заготовки“ за бележки, които след това бяха редактирани и комбинирани в информационни пакети от служителите на фирмата в САЩ.
Услугата беше търсена: водещи вестници в Чикаго се абонираха за нея, а след това и големи издателски вериги, включително Hearst Corporation, чийто необичайно аутсорсинг им позволи да намалят разходите.
Отначало обаче не мина без малък скандал, тъй като чуждестранни автори се представиха под измислени англицирани имена, но на фона на последвалото разгулване на „фалшиви новини“ в Съединените щати, подобни дреболии бързо престанаха да вълнуват някога. Компанията работи и до днес и има „фрийлансъри“ не само в Азия, но и в Африка и Източна Европа.
Върхове и корени
Когато за първи път се сблъсках с това, си спомням, че си помислих, че това е една от истинските маски на глобализацията. Което, от една страна, помага на бедните страни да се развиват и превръща например Китай първо в световна работилница, а след това и във водещата икономика на планетата.
И от друга страна, засилва „традиционното“ разделение на труда, което всъщност принуждава почти целия свят да служи на „златния милиард“ от населението на колективния Запад. Одобрява световния ред, основан на променливи хитри правила – като в руска приказка за върхове и корени.
Какво наистина струват тези правила, всички ние наскоро ясно видяхме с примера на безсрамната кражба на руски държавни резерви от западни дами и господа, а в същото време и частна собственост на богати руснаци. И като цяло „войната до последния украинец“, която сега се води срещу Русия от САЩ и НАТО, разбира се, също е за това.
Но също така потвърждава, че Западът изчерпва политическите и икономическите си средства, за да поддържа господството си, и му се налага да използва военна сила все по-често – от бивша Югославия до Либия и от Ирак до Афганистан.
To Win the 21st Century
Вероятно затова агитпропът на трансатлантическите съюзници представя настоящата конфронтация с Русия едва ли не като своя последна и решаваща битка. Президентът на САЩ Джо Байдън в неотдавнашна реч в завода на Lockheed Martin каза, че „този вид повратна точка в историята се случва веднъж на всеки шест до осем поколения“.
Като цяло, според американския лидер, „битката за 21-ви век“ ще бъде между силите на „автокрацията и демокрацията“. Сред първите той визира предимно Китай; според него, той е обсъждал тази тема надълго и нашироко с китайския президент Си Дзинпин, който „откровено” му е казал, че в този век „демокрацията не може да устои” (не може да бъде устойчива), защото „тя изисква консенсус” и в условия на бърза промяна „ не може да се справи с автокрацията – властта на един човек“.
Доколко човек може да се довери на този преразказ, разбира се, е открит въпрос. Байдън се похвали, че е имал „над 78 часа лични и телефонни разговори с президента Си – повече от всеки друг световен лидер“. Последното твърдение изглежда меко казано съмнително, макар и само поради редовния близък контакт между руския президент Владимир Путин и неговия китайски колега и приятел.
Очевидно фразата просто ще трябва да остане на съвестта на 79-годишния собственик на Белия дом, както и изобщо всичко, което му е на ума и на езика.
Тигри и маймуни
Но с всичко това светът несъмнено се променя. Пресата е пълна с дискусии за прехода от глобализация към суверенизация, неонационализъм. Всички се интересуват какъв ще бъде новият ред, кой ще го установи, кой в крайна сметка ще спечели или загуби.
Ще се промени ли ролята на традиционните центрове на сила, включително САЩ и Западна Европа, и ще се появят ли нови – в Азия, Африка, Латинска Америка? Например, наскоро мои колеги ме попитаха дали виждам перспектива за триполюсен свят с върхове в Русия, Китай и Америка.
Нямам ярко огледало от руските приказки, нито кристална топка от западните, така че не знам истинските отговори на тези въпроси. Но мога да си спомня това, за което вече писах повече от веднъж – на първо място, дългогодишен диалог на същата тема между Путин и Байдън, по това време все още вицепрезидент на Съединените щати.
Както е известно от думите на вече бившия първи вицепремиер на Руската федерация Игор Шувалов, тогава американецът отбелязва, че Русия просто е твърде слаба, за да претендира за глобално лидерство. И в отговор той е помолен да помисли върху факта, че това може и да е вярно, но Русия е достатъчно силна, за да определи кой ще бъде утрешният лидер.
Макар че, честно казано, фразата на Путин на Международния икономически форум в Санкт Петербург преди три години не ми излиза от главата. Спомнете си, след това той каза, че „китайците имат добра поговорка: когато тигри се бият в долината, умната маймуна седи и гледа как ще завърши това“. Както се казва, във всяка шега има дял от шега…
„Завой към Азия“
Американците, разбира се, нямат нужда от нови полюси. Те смятат, че в началото на този век историята трябва да се пише точно по същия начин по тяхна диктовка, както в края на предишния.
Ето защо, както потвърждават в един глас наблюдатели от двете страни на Атлантика, Вашингтон всъщност разтяга украинската криза с всички сили, макар че на думи уж се стреми да я разреши. Всъщност той открито и официално изразява желание да изолира и „отслаби“ Русия колкото е възможно повече и да й се противопостави, да обедини, укрепи и допълнително разшири Северноатлантическия алианс.
Белият дом е напълно доволен от факта, че в същото време собствените му „приятели и партньори“ са лишени от последните остатъци от независимост, а вниманието на американските избиратели е отклонено от множество вътрешни проблеми и тревоги, предимно икономически. Байдън и неговите съпартийци наскоро нарекоха дори увеличението на цените на бензина в Съединените щати „путинско“.
Въпреки всичко, насочвайки стрелите си към Москва, Вашингтон не забравя за „главния враг“ в лицето на Пекин. Стратегията „завой към Азия“, която по същество е насочена към ограничаване на Китай, беше провъзгласена от Съединените щати при демократа Барак Обама; през октомври 2011 г. неговият държавен секретар Хилари Клинтън публикува публикация „Тихоокеанският век на Америка“ в списание Foreign Policy.
При републиканеца Доналд Тръмп същият подход само се засили и сега продължава и при Байдън. Това само по себе си показва, че той е подкрепен от силен двупартиен консенсус във Вашингтон.
„Месечник“ на ударния труд
За да се напълни стратегията с реално съдържание, буквално тази седмица в САЩ започва своеобразен „месец“ на повишена активност в азиатска посока. Програмата му включва специална среща на върха между САЩ и АСЕАН (Асоциация на нациите от Югоизточна Азия; 12-13 май във Вашингтон), пътуването на Байдън до Южна Корея и Япония (20-24 май) и първата среща лице в лице на лидерите от страните, участващи в новия четиристранен диалог за сигурност (Quadrilateral Security Dialogue, Quad), който включва Япония, Австралия, Индия и САЩ (24 май в Токио).
Навсякъде американците възнамеряват да изведат Украйна за обсъждане; други формати и теми, които са важни за тях, включват новия блок AUKUS (Австралия, Обединеното кралство и САЩ) и дори противопоставянето на сближаването на Китай с… малките Соломонови острови.
Очаквано контактите на най-високо ниво бяха предшествани от подготвителната работа на министрите и помощниците на държавните глави. Например в Ню Делхи през април индийско-американската среща на министрите на външните работи и на отбраната се проведе във формат „две плюс две”. А министърът на отбраната на Япония наскоро посети САЩ.
В интервю за Washington Post преди посещението той подчерта по-специално, че отговорът на Запада на украинската криза също е важен за ограничаване на Китай.
Първоначално откриването на „месеца“ трябваше да бъде реч на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен с преглед на американската стратегия спрямо Китай. Но шефът на дипломацията във Вашингтон се зарази с новия коронавирус и речта, насрочена за 5 май, трябваше да бъде отложена.
Експерти, запознати предварително с текста, обаче твърдят, че речта не съдържа нищо принципно ново. Един от тях каза за Politico, че новата стратегия на САЩ за Китай е „много като kd Тръмп плюс с изтънченост и разчитане на партньори и съюзници“.
Главният призив
От своя страна изданието припомня, че администрацията на Байдън натрупва „нарастващо портфолио“ от документи за противопоставяне на Пекин.
Още през февруари беше разкрита така наречената „Индо-Тихоокеанска стратегия“, според която САЩ се стремят „не да променят КНР, а да създадат стратегическа среда“ около Китай, включително „такъв баланс на влияние в свят, който е най-благоприятен за Съединените щати, [техните] съюзници и партньори и интересите и ценностите, споделяни от [тях]“.
Сега се очаква представянето и на „Индо-тихоокеанския икономически план“ (рамка), в рамките на който администрацията възнамерява да „отвърне на Китай чрез търговия, укрепване на веригите за доставки и други мерки“. Между другото, определянето на региона като Индо-Тихоокеански (ИТР) е умишлено заместване на по-познатото му и стабилно име като Азиатско-Тихоокеански (АТ).
Самата антикитайска стратегия, която Блинкен трябваше да обяви, не трябва да бъде публикувана. Но същността всъщност е ясна и без това.
Миналия петък първият заместник-началник на Пентагона Катлийн Хикс, представяйки проектобюджета за 2023 фискална година в института Рейгън в столицата, подчерта, че според стратегията за национална отбрана на САЩ дори на фона на украинските събития:
„Китай остава най-значимото стратегическо предизвикателство и предизвикателство за нашата армия.“
По отношение на „възпирането на агресията“ и „готовността за победа“ в конфликти, „приоритет се дава на предизвикателството от КНР в Индо-Тихоокеанския регион, а след това следва руското предизвикателство в Европа“, каза служителят.
Малко по-късно тя обясни, че САЩ очакват да създадат такъв военен потенциал в ИТР, който да не позволи на Китай да „нахлуе“ в Тайван. Макар и буквално в същия ден, говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви на брифинг за пресата, че Съединените щати не са забелязали никакви признаци на подготовка за подобна инвазия.
На същите гребла?
Пекин, разбира се, е наясно с всичко това и плаща на Вашингтон със същата монета. Отново в същия ден китайският заместник-министър на външните работи Ли Юченг коментира подробно действията и плановете на САЩ на международен онлайн форум за мир и развитие.
По негово мнение, докато популяризират своята т. нар. стратегия за инженерство, САЩ „говорят за това, че ако е невъзможно да се промени редът в Китай, е необходимо да се изгради отново стратегическата среда по неговите граници“.
„Това не е ли азиатско-тихоокеанският вариант на разширяването на НАТО на изток? Ако това продължи, то в крайна сметка може да потопи Азиатско-тихоокеанския регион в огнена бездна“, предупреди китайският дипломат.
„Разговорите, чути във Вашингтон за готовността за победи на два театра на военни действия – в Европа и Азия – са опит – да се открие втори фронт и да се пренесе огънят на войната в Азиатско-тихоокеанския регион „, аргументира се той.
Ли също така подчерта, че в Украйна „определени големи сили“, тоест колективният Запад, „не са загрижени за мирните преговори или прекратяване на огъня, нито за живота и безопасността на населението“.
„Те искат да използват Украйна само като пушечно месо, за да отслабят Русия и да пожертват украинците, за да задоволят своите хегемонични амбиции и геополитически цели“, каза дипломатът.
Той също така заяви, че „непрекъснатото напредване на НАТО на изток… потвърди краха на концепциите за сигурност на САЩ и НАТО“. Според него плановете за по-нататъшно разширяване на НАТО са изпълнени само с повторение на същите грешки. На руски това се нарича стъпване на едно и също гребло.
В същото време обаче си струва да уточним, че неофициалната китайска позиция не е толкова еднозначна. Известният международен учен Ян Сюетонг наскоро публикува есе в престижното издание на American Foreign Affairs за това защо украинската криза изисква от Пекин да има сложно „балансиране“.
„От една страна, конфликтът подкопава китайската търговия за милиарди долари, засилва напрежението в Източна Азия и задълбочава политическата поляризация в самия Китай, разделяйки хората на про- и антируски лагери“, пише експертът.
„От друга страна, Китай обвинява САЩ, че провокират Русия с подкрепата си за разширяването на НАТО и се опасява, че Вашингтон ще се опита да удължи конфликта в Украйна, за да скове Русия“, казва той.
Като цяло Ян изхожда от факта, че страната му иска да играе ключова роля в оформянето на глобалния икономически ред, но изобщо не претендира за „лидерство по въпросите на глобалната сигурност, особено във военните дела, поради огромното военно несъответствие между нея и Съединените щати“.
Известно е, че в китайската банкова система вече се провеждат „стрес тестове“, за да се провери готовността за евентуални американски санкции.
Морков и тояга
Други страни от Азиатско-Тихоокеанския регион сега са заети със свои собствени сложни политически и икономически изчисления. Индия например е принудена от колективния Запад да направи избор по принципа „с нас или срещу нас“, като й се обещава като „морков“ едва ли не да се присъедини към най-елитния клуб – „Голямата седморка“.
Руският външен министър Сергей Лавров многократно е изтъквал явната безсрамност на подобно поведение по отношение на една от най-старите цивилизации в света. И си спомням например онова време при Барак Обама, когато индийски журналисти тревожно попитаха на брифинги в Белия дом дали изобщо са готови да приемат националиста Нарендра Моди, който идваше тогава на власт…
Сега индийците, както предложи Лавров, стоят на позицията, че не се нуждаят от инструкции от чичо Сам или някой друг. На неотдавнашния международен форум Raisina Dialogue в Ню Делхи един от европейците си позволи да каже, че уж Индия трябва да си вземе поуки от събитията в Украйна заедно с целия свят.
В отговор, според други участници, шефът на индийското външно министерство препоръча на самите европейци да се научат – поне че геополитиката може да бъде всеразрушителна не само в Азия, но и в Европа.
Ясно е обаче, че неканените съветници все още няма да се успокоят и понякога могат да използват не само меденки, но и камшик. През същата година Индия беше тайно заплашена в Съединените щати със санкции за военно-техническо сътрудничество (ВТС) с Русия.
Сега Индонезия се опитва да извие ръцете си, така че да не покани Путин на срещата на върха на Г-20 през ноември на световните сили.
Напоследък заплахата от американски санкции надвисна и над Виетнам, въпреки че във Вашингтон той се смята за един от ключовите потенциални партньори в конфронтацията с Китай. В неговия случай причина за наказателни мерки може да бъде не само традиционното военно-техническо сътрудничество с Русия, но и наскоро обявените планове за съвместни военни учения.
Птица-тройка?
Изтокът е деликатен въпрос и какво следва от всичко това за интересите на страната ни, честно казано, не си позволявам да съдя сам. И от това, което прочетох и чух по тази тема през последните седмици, в паметта ми се настаниха преди всичко два епизода.
Първо, предупреждение от Григорий Явлински за голямото значение, което сега придобиват за нас търговските и икономически връзки с традиционни приятели и партньори. Говорейки на конгреса на своята партия „Яблоко“, политикът и икономистът посочи сред ключовите рискови фактори:
„Ако Китай и Индия блокират търговията с нас“. Защото пътят към Запада ни е блокиран сега. Да, и с Изтока търговията вече се извършва с голяма отстъпка.
И второ, историята на Леонид Крутаков, политолог и икономист от Финансовия университет към правителството на Руската федерация, за това как той „разговарял с няколко китайски другари“ и разбрал, че в тяхната страна дълго време остават съмнения относно дали е възможно да се преговаря сериозно с Москва.
„Те не ни повярваха, не тръгнаха към стратегически съюз, защото се страхуваха, че ние ще играем, не ние, а нашият елит ще се върне отново към американския проект“, обясни специалистът.
Сега, поради обстоятелствата, практически няма причини за подобни съмнения. И Крутаков смята, че ако в света се създаде „нова валута или зона за сетълмент“, тогава Русия „в съюз и с Китай, и с Индия“ ще бъде начело на този процес.
Ето как, според мнението на Москва, се вижда триумвиратът. В крайна сметка имаме такъв формат, нарича се РИК. Той вече работи успешно и по време на неотдавнашно работно турне в Китай и Индия Лавров обсъди с колеги от тези страни перспективите за по-активното му използване.
Да припомня, че Путин е пътувал и до Ню Делхи през декември миналата година, а през февруари тази година – до Пекин. Ехото от суматохата, предизвикана на Запад от последното пътуване, се чуват и до днес.
Миналия уикенд патриархът на американската геостратегия Хенри Кисинджър отново напомни, че САЩ ще се възползват от подхода „разделяй и владей“ спрямо Китай и Руската федерация и в същото време призова поне за възобновяване на диалога за използването на най-новите оръжия.
Или чиста нула?
Но американските политолози не вярват във възможността за световен ред, разделен „на три“ с участието на Съединените щати. Попитах за това моя стар приятел Иън Бремер, основател и ръководител на нюйоркската компания Eurasia Group, която се занимава с политически прогнози.
Иън, по негово признание, е много депресиран от сегашната ситуация, която вижда като „чудовищна грешка“ от страна на Москва. В резултат на неговото развитие не може да се развие нищо, дори малко подобно на триполюсен свят, смята той. И той обяснява:
„Това е по-скоро нова студена война между НАТО и Русия, в която развиващият се свят е оставен встрани. И Китай, който споделя мирогледа на Русия, също е до голяма степен встрани.“
Помните ли, между другото, поговорката за маймуната?
Според Бремер всичко това само подсилва любимата му концепция – опасността от „Нулевата група“ (G-Zero), тоест свят без ничие общопризнато лидерство. Може да се каже без кормило и платна.
Изобщо според мен на сегашния преходен етап от световната история всякакви оценки и прогнози все още се пишат с вила във водата. Всеки коментатор защитава само мнението си, въпреки че се преструва, че разчита на факти.
Това вече се е случило, макар че понякога ни се струва, че едва ли не първи попаднахме в „света на пост-истината“. Написах за себе си от стара книга цитат от британския политик от периода на Наполеоновите войни Джордж Канинг, който по това време все още казва: „Няма нищо по-измамно от фактите, освен цифрите“.
ФОКУС
Ядрената тояга на Кремъл спаси още един път света от война
Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация
Приказките за разрешаване на украинската армия да атакува тила на Русия със западни ракети с голям обсег на действие изглежда бяха нещо от миналото, тъй като Вашингтон никога не подкрепяше идеята. Но лидерите на редица европейски държави все още упорито се връщат към тази тема, отбеляза икономическият наблюдател Юрий Пронко .
Така френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър са решени да окажат натиск върху Белия дом и да изтръгнат от него съответното разрешение за Въоръжените сили на Украйна, пише The Telegraph.
Сега политиците се активизираха, защото разбират, че все още е възможно да се постигне споразумение с настоящия лидер на САЩ Джо Байдън – той вероятно ще иска да подкрепи по някакъв начин смислено Украйна в крайна сметка, за да не обезсмисли цялата си предишна политика, но ще бъде необходимо да се постигне същото от избрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп
Вероятността от нова ескалация на конфликта в Украйна в навечерието на смяната на властта в САЩ оцени на живо старши преподавател в катедрата по теория и история на журналистиката на Филологическия факултет на Руския уневирситет Дружба на народите, експерт на Руския съвет по международни отношения (РСМО) Камран Хасанов .
Подкрепиха я. Но сега демократичното правителство се сменя в Америка – и европейските страни мислят какво да правят. В краткосрочен план те могат да разчитат само на това, което Байдън може да им предложи; в дългосрочен план те могат да разчитат само на себе си.
Съответно Париж и Лондон се надяват, че настоящата администрация на САЩ ще има време да повиши рязко лихвите, преди да напусне и да поеме много по-значителни рискове.
Той ще предприеме стъпки, които вече няма да оставят изход за Тръмп, тъй като ще има много сериозно нарастване на ескалацията на конфликта и ще бъде много трудно да се свали този висок градус. Разбира се, лидерите на ЕС не харесват, че републиканците се ангажират с някакъв сепаратен мир, дори и това да не устройва съвсем Русия. Все пак в техните очи това, разбира се, е неприемлива отстъпка пред Москва, поражение, угодничество, както се казва, на руския империализъм. По-специално за Великобритания,– каза Хасанов.
Кямран Хасанов прогнозира, че европейските ястреби ще засилят натиска върху Джо Байдън през следващите няколко месеца. Те ще се опитат да постигнат максимална подкрепа за Украйна, преди да дойде Доналд Тръмп. Снимка: Царград
Загубата на територии от Украйна е поражение за Европа
Противниците виждат, че откакто започнаха да повишават залозите , започвайки с някаква минимална подкрепа за Украйна, действията им не доведоха до никакви глобални последици, а именно до пряк сблъсък.
Тоест, британците, точно както седяха на своя остров, все още се чувстват сигурни там. Както французите – в Париж. И докато не се случи някакъв инцидент, при който британските и френските военни ще пострадат директно, мисля, че те ще продължат да се опитват да повишават залозите, разчитайки на факта, че всички предупреждения, които се чуват от Русия, са уж просто блъф,- призна експертът.
Той уточни, че ако например германските власти са дори повече или по-малко гъвкави, то британското ръководство възприема всякакви отстъпки към Русия, които всъщност обяви Тръмп, като лично поражение:
Виждаме, че [германският канцлер Олаф] Шолц наскоро отново говори за възможността за преговори. За Лондон това е признание за загуба. И британският министър-председател каза, че ние трябва да се стремим към поражението на Русия. И Макрон като цяло е близо до същата гледна точка. Достатъчно е да си спомним как обсъждахме неговата „ястребова“ позиция, както и цитата му, че поражението на Украйна и загубата на територии е поражение за Европа. Те, разбира се, не искат примирие. И затова сега Байдън ще направи всичко възможно това да не се случи.
Западната политика срещу Русия е бумеранг
Събеседникът на Царград обаче прогнозира промяна в позицията на ключови европейски лидери по украинската криза след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп:
Мисля, че гледната точка на Великобритания и Франция се основава преди всичко на постулата, че заедно със САЩ те се чувстват по-уверени. Следователно, след като Тръмп дойде на власт и направи първите си стъпки, реториката на същия Кийр Стармър, аз съм 100% сигурен, Макрон, да не говорим за Шолц, който е куцо пате, ще се промени драматично. Тоест ще се адаптират. Разбира се, не може да се каже, че те са много близки приятели на САЩ. Но те са свикнали да следват американската политика.
Освен това трябва да се отбележи, че предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация на Русия по един или друг начин имаха ефект: Западът започна да се разпада, без да стигне до нов кръг на ескалация на конфликта.
Кремъл вече многократно е предупреждавал за последствията. И нашите тактически ядрени учения станаха ясна демонстрация. И не бих казал, че всичко това е неефективно. Дори самият факт, че властта в Америка се сменя, че сега има политическа криза в Германия, е именно резултат от факта, че последователната политика на западните лидери, насочена към постигане на стратегическо поражение на Русия, води до обратния ефект , удряйки страните им с бумеранг . Мисля, че в крайна сметка всички тези западни лидери ще избледнеят в забрава. Спомняме си, че във Великобритания, най-ястребовата страна към Русия, вече имаше много нови премиери,– обобщи Камран Хасанов.
ФОКУС
Всъщност Дълбоката държава продаде президенството на Тръмп за 60 млрд?
На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че ентусиазмът на избирателите на Тръмп е „твърде голям, за да се фалшифицира“, докато други – че предполагаемите действащи механизми за фалшифициране са били спрени от управляващите елити. Според последното твърдение елитите преценили, че Тръмп може да бъде пренасочен към про-военни позиции и по такъв начин ще бъде по-успешен от кандидата на демократите Камала Харис за мобилизиране на обществена подкрепа; затова Дълбоката държава „позволи на Тръмп да спечели“. MAGA означава ли военно господство? Според предположенията на някои коментатори, американският истаблишмънт вижда в Тръмп и неговата популярност удобно средство за нови кампании в чужбина, като част от усилията му „да направи Америка отново велика“. Патриотите често свързват величието със военното господство. „Те [американският естаблишмънт] се нуждаят от харизматично, популистко огнено знаме, което да стимулира набирането на войници и да застане начело на устрема към война. Харис не може да направи това. Харис има проблеми дори с привличането на стотина поддръжници на митингите си“, писа американският политически коментатор Майк Уитни, допускайки, че следващата цел може да бъде Иран. Фактът, че Тръмп посочи за посланик на САЩ в ООН Елайзи Стефаник – твърда поддръжница на Израел, придава достоверност на предположенията на Уитни. Лесно ще бъде да се съблазнят американците в нова военна авантюра, ако са водени от популярен лидер, предупреждава на своя уебсайт д-р Пол Крейг Робъртс – бивш високопоставен служител в администрацията на Роналд Рейгън. „Привържениците на MAGA американци са уморени от загубата на войни“, пише д-р Робъртс. „Те искат да побеждават. Военно-промишленият комплекс ще накара поддръжниците на Тръмп да излязат по улиците и да размахват знамето. Те ще размахват знамето и ще очакват Тръмп да победи. Всичко това е част от превръщането на Америка отново във велика. Но това е военна рецепта за катастрофа“. Уебсайтът на OpenSecrets (НПО със седалище Вашингтон, окръг Колумбия, която проследява и публикува данни за финансиране на кампании и лобиране, включително база данни за „въртящи се врати“, където се документират лица, работили в публичния сектор и в лобистки фирми, които могат да са в конфликт на интереси. Създадена е през 2021 г. от сливане на Центъра за отговорна политика (CRP) и Националния институт за парите в политиката (NIMP), бел. пр.) и стартъпът за финансови технологии Quiver Quantitative (платформа за инвестиционни проучвания, която извлича алтернативни данни от целия интернет и ги обединява в безплатна и лесна за използване платформа, бел. пр.) показват, че американската военна промишленост щедро е финансирала кампанията на Тръмп. По време на първия си мандат Тръмп подкрепи през 2018 г. считания за най-голям военен бюджет в историята на САЩ. През 2020 г. американската преса го нарече един от „най-големите поддръжници“ на военнопромишления комплекс. В синхрон ли е Тръмп с гигантите от Уолстрийт? „Голямата тройка“ гиганти от Уолстрийт – BlackRock, Vanguard и State Street – не бяха разтревожени от евентуална победа на Тръмп. Техните следизборни прогнози бяха до голяма степен положителни, предвиждащи подем на американския пазар, ръст на технологиите и криптовалутите и укрепване на долара при Тръмп. „Омръзна ми да слушам, че това са най-големите избори в нашия живот“, заяви главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк на конференция на 21 октомври, цитиран от The Financial Times. „Реалността е, че с течение на времето това [тоест изборите] няма значение.“ Той подчерта, че най-голямата компания за управление на активи в света „работи и с двете администрации и води разговори и с двамата кандидати“, сигнализирайки, че за Уолстрийт Тръмп ще бъде добра кандидатура. Нещо повече, един пример показва, че Тръмп надмина своя противник Харис в очите на BlackRock. Фирмата влезе в заглавията на медиите тази година след агресивното натрупване на активи в криптовалути. На 11 януари тя стартира своя iShares Bitcoin ETF (IBIT), чийто тръст бързо се превърна в най-големия фонд в света. Тръмп изглежда е на една и съща страна с BlackRock спрямо криптовалутата, въпреки че преди това беше скептично настроен към нея. По време на предизборната кампания Тръмп обеща да превърне САЩ в „световна столица на криптовалутите“. Той също така обяви плановете си да промени някои области на управление на крипто-то и предложи създаването на стратегически запас от биткойни. За разлика от него, Харис звучеше по-малко ентусиазирано спрямо криптовалутите и се застъпи за „регулаторна рамка“ – до голяма степен в духа на подхода на Джо Байдън за финансов надзор, който да поставя определени ограничения върху използването им. Ето защо едва ли е изненадващо, че криптовалутите, особено биткойнът, изстреляха стойността си нагоре при новината за победата на Тръмп. Излишно е да казваме, че BlackRock се възползва от този скок. Държи ли пистолет към главата на Тръмп Дълбоката държава? Според д-р Робъртс „Дълбоката държава“ се е вкоренила и институционализирала и има много начини да пренасочва Тръмп в своя полза, дори да блокира изцяло усилията му. По време на първия му мандат несъгласието на разузнавателната общност, военните, Държавния департамент и медиите наруши плановете му. Американските медии вече работят ръка за ръка с управляващия естаблишмънт, за да позиционират Тръмп в разрез с неговите намерения, както при назначенията му, така и във външната политика. На Тръмп му се наложи да отрича, че ще назначи в администрацията си бившите си сътрудници Майк Помпео и Ники Хейли, за да увери поддръжниците си, че грешките от първия мандат няма да се повторят. Въпреки това, според друга информация, съюзниците на Тръмп Елон Мъск и Робърт Ф. Кенеди-младши са изтласкани настрани на консултативни позиции без изпълнителни правомощия, което кара някои да се чудят дали администрацията на Тръмп не е приключила с подбора си преди да е започнала да работи. Политиката на „въртящи се врати“ на Дълбоката държава свързва правителството, разузнавателните агенции, академичните среди, Уолстрийт и големите индустрии. Мнозинството от републиканските членове на Конгреса са част от истаблишмънта. Междувременно поддръжниците на Тръмп, включително генерал Майкъл Флин и Алекс Джоунс – водещ на Infowars (представяща се за независима новинарска агенция, която се бори с глобализма и насърчава хуманното бъдеще в световен мащаб, бел. пр.), предупреждават за възможно ново покушение срещу новоизбрания президент. В известен смисъл може да се твърди, че Дълбоката държава е насочила метафоричен пистолет към главата на Тръмп. Времето ще покаже дали Тръмп ще успее да надхитри истаблишмънта.
ФОКУС
„Кой, по дяволите, е този?“ – фанатизираните фашисти в САЩ са в шок от номинацията на Пийт Хегсет за военен министър
- Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията.
- Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани от решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да назначи телевизионния водещ Пийт Хегсет за министър на отбраната
- Хегсет просто не е човек американския ВПК, за тоба е тази изтерия
Бригаден генерал Дейвид Уолш, командващ Корпуса на морските пехотинци (вляво) и Пийт Хегсет, водещ от „Фокс нюз“, номиниран от Тръмп за военен министър
Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията.
„Кой, по дяволите, е този?“ – в САЩ са в шок от номинацията на Пийт Хегсет за военен министър
Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани от решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да назначи телевизионния водещ Пийт Хегсет за министър на отбраната
„Кой, по дяволите, е този човек?“
Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани от решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да назначи телевизионния водещ Пийт Хегсет за министър на отбраната.
„Признавам, не знаех кой е той преди 20 минути. И изглежда, че няма опит в политиката на Министерството на отбраната. Не виждам никакви доказателства това лице да има някакви отношения с чуждестранните ни партньори. Как ще работи той в различните коалиции, които имаме?“ – заяви топ демократът в комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите Адам Смит.
„Хегсет несъмнено е най-малко квалифицираният кандидат за министър на отбраната в американската история. И най-откровено политизираният. Приготви се, Америка“, написа Пол Рикхоф, основател на организацията „Независимите ветерани на Америка“.
„[Тръмп] поставя лоялността на първо място. Изглежда, че един от основните използвани критерии е колко добре хората защитават Доналд Тръмп по телевизията?“, казва Ерик Еделман, който е бивш висш политически служител на Пентагона по време на администрацията на Джордж Буш-младши.
„Кой, по дяволите, е този човек?“, пита лобист на отбранителната индустрия. В кръговете им са се надявали на „някой, който наистина има богат опит в отбраната. Това би било добро начало.“
Politico пише, че миналия път Тръмп имаше пререкания със собствените си министри на отбраната, така че този път реши да назначи лоялен човек, който безпрекословно да изпълнява политиката му.
Хегсет вече „изрично потвърди“, че може да подкрепи Тръмп в желанието му да направи чистка на висши генерали и служители, по-специално председателя на Обединения комитет на началник-щабовете ген. Чарлз Браун. Хегсет говори и за необходимостта от борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията.
Хегсет също така е критикувал в миналото изпращането на пари в Украйна на фона на икономическите и социални проблеми в Съединените щати.
Кой всъщност е Питър Хегсет
Питър Брайън Хегсет (роден на 6 юни 1980 г.) е американски телевизионен водещ, автор и офицер от Националната гвардия на армията. Политически коментатор за Fox News от 2014 г. и ко-водещ на Fox & Friends Weekend от 2017 г. до 2024 г. Преди това е бил изпълнителен директор на „Ветерани за свобода“ и „Загрижени ветерани за Америка“.
Хегсет е активен в консервативната и републиканската политика от времето на бакалавърската си степен в Принстънския университет. През 2016 г. той се очертава като силен поддръжник и съюзник на президентската кандидатура на Доналд Тръмп и служи като съветник на Тръмп по време на първия му мандат като президент.
Съобщава се, че той е убедил Тръмп да помилва трима американски войници, обвинени или осъдени за военни престъпления, свързани с разстрела на цивилни в Ирак. Хегсет, който е бил командир на взвод в Гуантанамо по време на военната си служба, защити отношението към затворниците, задържани там.
Хегсет е роден в Минеаполис, Минесота, и е израснал в близкия град Форест Лейк. Учи в гимназия в района на Форест Лейк, където завършва през 1999 г. като отличник. Играл е футбол и баскетбол.
Хегсет получава бакалавърска степен по политически науки в Принстънския университет през 2003 г. Докато е там, той пише за студентското косервативно издание „Торите на Принстън“ и играе баскетбол за отбора на университета.
През 2013 г. получава магистърска степен по публична политика (MPP) от John F. Kennedy School of Government към Харвардския университет.
Хегсет е от норвежки произход и от двете страни на семейството.
Военна кариера
След като завършва Принстън през 2003 г., Хегсет се присъединява към Bear Stearns като анализатор на капиталовите пазари и също така е назначен като пехотен офицер в Националната гвардия на Минесота.
През 2004 г. неговият отряд е призован във военноморската база в залива Гуантанамо, където служи като командир на пехотен взвод към Националната гвардия на Минесота. Неговото подразделение е под оперативното управление на 3-ти батальон, 187-ми пехотен полк на 101-ва въздушнодесантна дивизия.
Награден е с почетен медал, който се дава за проявен героизъм или за отлична служба. Малко след завръщането си от Куба, Хегсет доброволно служи в Багдад и Самара, където е командир на пехотен взвод, а по-късно в Самара, като офицер по гражданско-военни операции. По време на престоя си в Ирак той е награден с медал „Бронзова звезда“, значка „Боен пехотинец“ и втори почетен медал.
Напуска активна служба през 2012 г. като капитан. Бил е в Афганистан с Националната гвардия на Минесота и е действал като старши инструктор за борба с бунтовниците в Центъра за обучение за борба с бунтовниците в Кабул.
Консервативен активизъм
След завръщането си от Ирак Хегсет работи за кратко в Манхатънския институт за политически изследвания. Според страницата му в LinkedIn Хегсет напуска консервативния мозъчен тръст през 2007 г., за да работи като изпълнителен директор на „Ветерани за свобода“. В нея той е ковчежник на организацията. Той работи във Vets for Freedom до 2012 г. Организацията се застъпва за по-голямо военно присъствие в Ирак и Афганистан.
През 2012 г. Хегсет сформира комитета за политически активизъм MN PAC.
Бил е изпълнителен директор на Concerned Veterans for America (Загрижени ветерани за Америка), активистка група, финансирана от братята Кох. Напуска през 2015 г.
Докато Хегсет е главен изпълнителен директор, Concerned Veterans for America наема брат му Филип да работи за организацията с нестопанска цел и му плаща 108 000 долара според данъчните регистри от 2016 и 2017 г. Адвокатът на Хегсет казва, че Филип, завършил през май 2015 г., е квалифициран за работата по връзки с медиите и отбеляза, че няма забрана срещу частни лица да наемат членове на семейството.
На конференцията Аруц Шева в Йерусалим през 2018 г. Хегсет заяви, че „няма причина чудото на повторното установяване на Храма на Храмовия хълм да не е възможно.“
Кампания за Сената
През 2012 г. Хегсет се кандидатира за републиканската номинация за място в Сената на САЩ в Минесота. Той се оттегля от надпреварата след конгреса през май 2012 г., преди републиканските първични избори през август и двете събития, в които Кърт Билс спечели номинацията.
Политическа подкрепа
По време на първичните избори на републиканците през 2016 г. Хегсет първоначално подкрепя Марко Рубио, след това Тед Круз и в крайна сметка Доналд Тръмп. Оттогава Хегсет се очертава като силен поддръжник на Тръмп. Като водещ във Fox News, той често критикува медиите и демократите. Той критикува разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер за предполагаема руска намеса в изборите през 2016 г.
Фокс нюз
Хегсет се присъединява към Fox News като сътрудник през 2014 г. През декември 2018 г. Хегсет е домакин на All-American New Year на Fox News Channel с Кенеди от Fox Business Network, по време на което е излъчено предварително записано негово телефонно интервю с президента Тръмп.
На 14 юни 2015 г. Хегсет случайно удари барабанчик от Уест Пойнт с брадва, докато снимат телевизионен сегмент на живо в чест на Деня на флага. Барабанистът каза, че е получил „само леки наранявания“. New York Daily News съобщава, че в по-късен сегмент барабанистът е бил „видян да говори весело пред камерата, сякаш инцидентът никога не се е случвал.“
Противоречия и скандали
През май 2018 г. Хегсет обвинява The New York Times, че нарочно не отразява история за залавянето на петима лидери на „Ислямска държава“, наричайки вестника „провалящия се New York Times“, въпреки че вестникът вече е писал за случая.
През май 2019 г. е съобщено, че Тръмп обмисля да помилва няколко военни, обвинени в престъпления, включително ветеран, който трябва да бъде съден за безразборна стрелба по цивилни, улучвайки момиче и възрастен мъж, както и за смъртоносно намушкване с нож заловен тийнейджър, член на „Ислямска държава“, докато той е получавал медицинска помощ. Daily Beast и CNN по-късно съобщиха, че Хегсет се е опитвал да убеди Тръмп да помилва тези лица. Хегсет обсъждаше тези случаи по Fox News, без да разкрива, че е посъветвал Тръмп да ги помилва. През ноември 2019 г. Тръмп помилва трима военнослужещи, обвинени или осъдени за военни престъпления. Малко преди Тръмп да обяви решението си, Хегсет предположи, че Тръмп е на път да предприеме „незабавни действия“ по случаите.
През август 2019 г. той се оплака, че „младите деца, които гласуват“, са притеснени заради неблагоприятните последици от изменението на климата. Хегсет също така критикува университетите за това, че учат студентите на „радикален екологизъм“, а не за „реална заплаха“ като ислямския екстремизъм.
През януари 2020 г. Хегсет изрази силна подкрепа за решението на президента Тръмп да нареди убийството на иранския генерал Касем Солеймани. Той също така призова Тръмп да бомбардира Иран, включително културни обекти, ако там се съхраняват оръжия.
През февруари 2020 г., на фона на разпространението на пандемията от COVID-19 в САЩ, Хегсет каза, че демократите „се стремят към разпространението на коронавируса. Те се стремят той да расте. Те искат проблема да се влоши.“ Хегсет предположи, че вариантът Omicron на COVID-19 е измислен от демократите, за да им помогне на междинните избори през 2022 г., като каза: „Заложете на нов вариант всеки октомври, на всеки две години.“
През юни 2022 г. в сегмент на Fox & Friends Weekend Хегсет задраска Харвард върху дипломата си, като написа „Критична теория“ и след това отбеляза „ВРЪЩАНЕ НА ПОДАТЕЛ“ като протест срещу Харвард и други подобни университети. „Хората ще кажат „това е само трик, все още имате диплома“ и това е добре. Отидох, взех дипломата, ходих в часовете и всичко това, но се надявам, че това е изявление, че като консерватори и патриоти, ако обичаме тази страна, не можем да продължим да изпращаме децата си в университети, които тровят ума им. Така получаваме бъдещи лидери, съдии от Върховния съд, сенатори и други, които виждат Америка като зло, а Харвард е фабрика за такъв тип мислене“, каза той. След това Хегсет обявява намерението си да върне дипломата на Харвард.
Личен живот
Хегсет и първата му съпруга Мередит Шварц се развеждат през 2009 г. Той се жени за втората си съпруга Саманта Диъринг през 2010 г.; те имат три деца.
През август 2017 г., докато все още е женен за Диъринг, Хегсет има дъщеря от изпълнителния продуцент на Fox Дженифър Роше, с която има извънбрачна връзка. Той и Диъринг се разведоха през август 2017 г. Хегсет и Роше, която има три малки деца от първия си брак, се ожениха през август 2019 г.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?