БЪЛГАРИЯ

Хотелиери плашат с блокади, ако министърът не им докара туристи

Няма спрени или замразени мерки в подкрепа на бизнеса, опровергаха от кабинета твърденията на ресторантьори.

В навечерието на активния летен сезон в туристическия отрасъл се надига поредна вълна на тревоги и недоволство от пасивността на държавата. Собственици на хотели по морето днес обявиха, че очакват спешни мерки от новия ресорен министър Стела Балтова за спасяване на сезона, в противен случай ще започнат протести и ще блокират пътя Бургас – Варна. Ресторантьорите пък обвиниха служебното правителство, че е блокирало ковид помощите и нехае за проблемите им. Правителствената пресслужба излезе с изрично уточнение, че тези твърдения са неверни.

Собственици на хотели в Слънчев бряг и Несебър и членове на „Клуба на хотелиера изпратиха писмо до министър Блатова, с което настояват за среща и обсъждане на възможните действия за привличане на туристи през лятото. „Една от нашите молби, която може да спаси сезона, е премахването на PCR тестовете при влизане в България. Има информация, че това ще бъде направено за румънските туристи. Но Румъния не е единствената страна, която ще спаси туризма ни. Нас ни интересуват и туристи от Молдова, Украйна, Северна Македония, Сърбия, Чехия, Полша, чийто граждани са редовни наши гости“, обясни Станко Добрев пред Нова тв. Освен това много страни изискват PCR при връщане от България. За това от бранша настояват държавата да поеме изцяли или поне частично този разход, иначе трудно ще привличаме чужденци. Факт е, че подобни практики се прилагат в много страни, в които туризмът е важен икономически сектор.

Междувременно Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България изпратиха „кърваво писмо“, в което „остро възразяват срещу отношението на служебното правителство към българския бизнес“. „Не само, че не се вижда желание за бъдеща подкрепа, но дори действащите програми са замразени по неясни за нас причини. Средствата за одобрените по тях колеги са стопирани и никой не получава нищо. Спрени са грантовете, за които сме кандидатствали и също сме били одобрени. Явно някой е решил да се запознае по-подробно с програмите и ние чакаме на неговото благоволение дали ще ги пусне отново, дали ще ги спре изобщо или как ще ги трансформира след 31 май. А в същото време малкият и среден бизнес е най-голямата жертва на икономическата криза, която последва пандемията от COVID-19“, гневят се от бранша.

„В публичното пространство министри казват, че се работи по някакви мерки, но нямаме информация от първа ръка дали това е така. Ако действително има разработване на варианти за подкрепа, то това се случва без участието на бизнеса, което е недопустимо. Завели сме писма за срещи с министерствата на финансите, икономиката и туризма, но до момента нямаме обратна връзка дали и кога ще има такава. Единственото, което се случи, беше протоколна среща с министъра на туризма, на която си говорихме общи приказки и не усетихме да има готови решения за излизане от ситуацията, в която сме поставени“, критикуват ресторантьорите. Те посочват, че се присъединяват към призива на Асоциацията на индустриалния капитал да спешно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество – за да стане ясно какви са плановете на кабинета „Янев“ за подпомагане на бизнеса и гражданите.

„Във връзка с неверни твърдения, тиражинари в публичното пространство, уточняваме, че към момента категорично няма спрени или замразени социално-икономически мерки за подкрепа на бизнеса и гражданите в условията на пандемия. Опасността от спирането на мерки произтича от несъобразяването на сроковете за тяхното изпълнение от страна на предходното правителство“, съобщиха от правителствената пресслужба. Оттам изтъкват, че се работи по подобряване и повишаване на ефикасността на мерките съобразно нуждите на най-тежко засегнатите от кризата. Проведени са работни срещи с представители на синдикати, работодателски организации и Асоциация на банките, своевременно ще информираме за резултатите по темата“, добавят пресслужбата на служебното правителство.

Най четени

Exit mobile version