Свържете се с нас

БЪЛГАРИЯ

Ядем прасетата на Германия, които Китай върна

Търговците манипулират с грамажа и визията
– Г-н Караманов, защо България е наводнена с германско свинско месо?
– Защото Германия обяви, че има африканска чума по свинете (АЧС) и Китай затвори границите си за вноса на свинско от месо от нея. Сега това месо Германия трябва да пласира някъде, тези прасета са угоени и трябва да се реализират.
– Ако следваме логиката на Китай, ние не трябва ли да реагираме също с някакви ограничения?
– Всяка европейска държава може да реагира в подобен случай. Истината е, че българските производители могат да изпаднат в риск да продават месо под себестойност. Но факт е, че има европейски прасета, които трябва да се реализират и е логично, тези, които имат излишък, да доставят там, където пробият.
– Значи България се оказа най-железният потребител в ЕС?
– България открай време е отворена за всякакви меса с всякакво качество. И понеже сега заради АЧС намаля месото от свинекомплексите и респективно производството на българско свинско месо, това дава основание на търговците да си внасят огромни количества. Не коментирам качеството, което може да е манипулирано за големи рандемани. И хората лесно могат да го забележат. Просто като вземат месо от щанда и как от 1 кг им остават 600-700 г месо, другото го няма. Във всички случаи българското месо е по-добро.
– Могат ли българските месопроизводители да си реализират продукцията и на какви цени?
– Ние произволно не можем да определяме пазара на живото тегло, то се определя от средните европейски цени. Сега пазарът се задръства със свинско и това определя ниските цени на живото тегло. Дали на дребно ще реагират търговците не мога да кажа, защото производителите не могат да влияят. В момента продаваме на 2,30 лв./кг живо тегло. Което показва, че месото е паднало с 1 лв. на живо.
– В сравнение с миналата година ли е паднала цената на живо тегло свинско?
– Тази година през януари, март, април цените бяха 3,20-3,40 лв./кг свинско живо тегло.
– Притискат ли ви да си сваляте цените?
– Ако не купуват от нас, ще купуват отвън. Ние сваляме, няма какво да се прави. Като намалее поголовието на живи прасета в ЕС, цената ще скочи.
– Кога смятате, че ще се вдигне цената на свинското?
– Пак ще тръгне много нагоре, най-вероятно до май, юни. Но дотогава ще падат цените, за да се реализират обемите на излишно свинско в Германия?
– Какви са германските обеми?
– Не мога да ви отговоря точно. Освен това нещата не са толкова еднозначни. Защото голяма част от германските прасета влизат от Дания. А най-много свине се колят в Белгия и Германия.
– Следователно на българския пазар месото не е само германско, така ли?
– Ще ви дам пример, голяма част от германските прасета се произвеждат в Дания. Като достигнат 20-25 кг, се внасят в Германия и там се угояват. Колят се основно в Белгия и Германия. В момента е спрял вносът от Дания за Германия, датчаните си угояват в собствената им държава. Дания много държи на свиневъдството си, при най-малък проблем за биосигурността им затварят границите си.
– Следователно е възможно в рамките на ЕС да се затворят граници за вътреобщностни доставки…
– Да, има европейски регламент, който позволява да се затворят граници. Ние също можем да ги затворим, ако България докаже например, че има заплаха за биосигурността си. Така че може, но няма кой да го направи.
– А заплахата от АЧС?
– Публична тайна е, че дивата популация на дивите свине изчезна в цялата страна, което е доказателство, че вирусът на африканската чума по свинете е факт. Популацията много рязко намаля, тук-там може да има единични бройки, факт е, че дивата популация изчезна. Но няма как да си затворим границите за доставки на свинско, защото Германия например веднага ще реагира. Ние имаме специални отношения, в случая помагаме да разрешат проблема си с излишъка. Това е въпрос на политика.
Но аз друго бих искал да попитам. Сега като се регистрираха лични стопанствата за отглеждане на прасета, кой следи дали те се справят с изискванията за биосигурността?
– Г-н Караманов, защо вие се притеснявате толкова много за заплахите от задния двор по отношение на АЧС?
– Защото той може да бъде нещото, което да поддържа вируса и носи потенциален риск за индустриалните свинекомплекси. Защото, ако в едно село има работници, които си отглеждат прасета в личното стопанство и такива хора идват на работа в свинекомплексите, е възможно да пренесат заразата.
– Но нали кметовете също са ангажирани с контрола на задния двор?
– Ако ми покажете един кмет, който да я върши тази работа…
– И все пак АЧС не дойде ли точно от дивите прасета, а не от задния двор?
– Ако проследим хронологията на заболяването, ще видим, че тя засегна първо Румъния. Бързо се разнесе там, защото румънското свиневъдство е по селата и не е организирано като индустрия, а българското село е обезлюдено. През Румъния влязоха диви прасета през оградата, но така влязоха и в Германия, защото глиганът е мощно животно. Особено в сезон, когато дивите прасета са разгонени, са много бързи и мигрират. В Германия има клип, който показва как прасето разбива стабилна ограда. Но когато влязоха глиганите при нас от Румъния, първо заболяха задните дворове, защото няма контрол по отношение на страничните животински продукти, стопаните използват за храна отпадъци от крайпътни заведения, ресторанти, които могат да носят вируса. После тръгна по дивите прасета и първо засегна Източнобалканската свиня, оттам се заразиха и дивите прасета, но тези свободно отглеждани животни за разлика от дивите прасета се хранят и с хранителни отпадъци. Дивото прасе мигрира, не можеш да го спреш и така АЧС се разнася. Вирусът лесно се прихваща, той е подобен на COVID-19 като разпространение.
– Къде може да се намери българско месо?
– Вижте, месото се разпределя от самите преработватели и търговци, голяма част работят и с българско, и с вносно свинско месо. Някои от свинекомплексите си имат и собствени магазини.
– Има ли проблем с реализацията на българско месо?
– По принцип месото не стига, нямаме такъв проблем. Лошото е, че всичко това, което се случва, не ни дава възможност и нямаме интерес да си вдигнем обемите на производство на българско свинско. До 2012 г. имаше бум на свиневъдството с 80%. Така беше до 2019 г. и тогава АЧС ни срина. Сега никой не може да каже дали свиневъдството ще се възроди, няма гаранции на държавата.
– Какви трябва да са гаранциите?
– Държавата да изгради изключително стабилна биосигурност и контролните органи да спират пътищата за разпространяване на заболяването.
Това е той:
Роден е през 1956 г. в Гоце Делчев
По професия е ветеринарен лекар
Дълги години е работил е в областта на свиневъдството
Член на Управителния съвет на Асоциация на свиневъдите в България
Управител на най-голямата свинеферма на Балканския полуостров в с. Козлодуйци, Добричко

➡️ Стани ни приятел във facebook и препоръчай на своите приятели

Мислите ли, че няма да е интересно и на вашите приятели? Споделете тази история!

БЪЛГАРИЯ

Режим на тока ни чака през зимата

Оказва се, че не комунистите ни изядоха тока едно време, когато имаше режим на тока, а „демократите“, които ни „демократизираха“.

Ето, сега пак. Има ток за износ, но Българите кучетата ги яли, няма ток.

Ето и сега пак, „няма ток“! НО! Ако го увеличат тройно изведнъж „ще се появи“, като магия.

Българският енергиен и минен форум с тревожна прогноза за дефицит на електроенергия през зимата от 600 MWh до 1600 MWh

Авариен внос ще бъде невъзможен, защото и в съседните държави декларират недостиг, изчислиха енергетици

Недостигът е най-силен от 17.00 до 21.00 часа

Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза, а анализите на енергийните специалисти на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) потвърждават тревожните прогнози, че през настоящата зима, дори при нормална аварийност на генериращите, преносни и разпределителни съоръженията и при нормален зимен ден, се очаква дефицит в мощностния баланс на България от около 600 MWh. Още по-притеснителни са изчисленията, че при екстремални зимни температури, дори при нормална аварийност и при нормално потребление на електроенергия, този дефицит на електроенергия се повишава до около 1600 MWh.

Данните за опасност от режим на тока в България заради недостиг на електроенергия от БЕМФ изнесоха в декларация до представителите на всички политически партии в 51-ото Народно събрание.

Енергетиците дават примери, как в периодите на презареждане на реакторите в АЕЦ “Козлодуй”, от нетен износител, България рязко се превръща в нетен вносител на електроенергия, като за ноември средно количествата са над 1200 МWh. Недостигът на ток най-силно е изразено в часовете “на вечерния връх на потребление – от 17 до 21 часа, когато фотоволтаиците зануляват производството си”, обясняват кризата от БЕМФ.

Според енергийните специалисти дефицитът се компенсира с внос на скъпа електроенергия основно от Гърция, която активира пълния капацитет на нейните газови ТЕЦ, които основно са реконструирани въглищни централи със средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В продължение на 4-5 часа тези централи вдигат рязко товар от под 1000 до над 4000 MWh и така балансират българската енергийна система.

От БЕФМ обръщат внимание, че България е пропуснала възможността да модифицира част от въглищните блокове в газови с европейски средства, каквито мерки са предприели управляващите в Атина и Гърция сега е основен вносител на електроенергия за регулиране на вечерния връх в товара на системата.

“България внася и ток от въглищни ТЕЦ от Сърбия, Турция и дори от Северна Македония, чиято цена не е обременена с “екологичната” добавка за въглеродни квоти. При сегашните борсови цени на природния газ и въглеродните квоти, нашите лигнитни ТЕЦ не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови ТЕЦ”, обясняват ситуацията на енергийния пазар на Балканите от БЕМФ.

В същото време енергетиците цитират данните в рeално време на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от началото на ноември, от които е видно, че българските въглищни централи запазват ролята си на критичен производител на електроенергия в страната – над 40% средно за ноември. На обратния полюс е произведената от възобновяеми източници електроенергия – под 10% за енергийния баланс средно за настоящия месец.

Ако в предишни години тези дефицити е било възможно да се покриват с авариен внос на електроенергия от съседни енергийни системи, сега това ще бъде невъзможно, поради факта, че всички съседни държави декларират също високи енергийни дефицити, предупреждават от БЕМФ.

Енергетиците посочват като причини за критичното състояние на българската електроенергетика липсата на стратегически планове за привличане на инвестиции в енергетиката, допускането на безконтролното изграждане на мощности на възобновяеми източници без компенсиране, пропуснатите шансове за въвеждане на механизма за капацитет и регламентиране на допустима държавна помощ за част от въглищните централи, практическото блокиране на проучванията и строителството на нови ВЕЦ и ПАВЕЦ и предлагат спешни и средносрочни мерки (виж карето, б. р.) като част от план за минимизиране на щетите в енергийния сектор у нас, индустрията и битовите потребители.

Из Декларацията на Българския енергиен и минен форум до 51-ото НС

Политическата криза не бива да прераства в енергийна
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ) изразява готовност да организира в оперативен порядък и в най-кратки срокове професионално обсъждане на сложната ситуация с широк кръг специалисти на който да се обсъдят предложените решения и да бъдат набелязани управленски решения. Политическата криза, в която се намираме не бива да прераства в енергийна криза, се казва в декларацията до политическите партии в 51-ото НС. От БЕМФ предлагат спешни и средносрочни мерки за стабилизация на българската електроенергетика:

– С решение на МС в мощностния и енергиен баланс на страната да се включат мощностите на ТЕЦ “Контур глобал” като се договори с ЕК приложение на временен механизъм за капацитет в аварийни режими.

– Да се възстановят и поддържат въглищните резерви на всички въглищни централи без изключение.

– Да се разработят и приемат от МС програма и мерки за икономическа стабилизация и капитализация на българските енергийни дружества, като за целта се преоцени обективно прага на цената на електроенергията от 180 лв./MWh за компенсиране на индустрията.

Внасяме отвсякъде, ТЕЦ-овете ни спасяват

Рекордни цени на енергийната борса при „ден напред“

Потреблението се увеличава

Данните в реално време на ЕСО към 11,40 часа вчера показват как страната ни внася електроенергия от всички съседни държави, а половината от произведената електроенергия у нас е от ТЕЦ-овете.

По данни към 11,40 часа на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от 15 ноември 2024 г. България внася електроенергия от всички съседни държави, а половината от произведената електроенергия е от ТЕЦ-овете ни.

Енергийната борса затвори при средна цена “ден напред” за базова енергия (1 – 24 часа) от 333,33 лв. (170,43 евро) за MWh с ден за доставка 16 ноември 2024 г. и обем от 80 243,20 MWh. Това е понижение с 12,2% спрямо стойността при затваряне на предишната търговия. За 14 ноември обаче цената на енергийната борса беше рекордна за цялата 2024 г. – над 626 лв., а ден по-късно и този връх беше “стопен” с цена от 655 лв./MWh.

Цената на пиковата енергия (9-20 часа) е 376,22 лв.( 192,36 евро) за MWh – намаление с 12.64% спрямо стойността ден по-рано, при количество от 41 864,60 MWh.

На този фон от специализираната платформа 3eNews публикуваха доклад на френската енергийна компания Engie, в който се прогнозира увеличаване на търсенето на енергия с 1 на сто тази година и с около 2-3% годишно в периода 2025-2030 г.

Покачването до голяма степен ще бъде водено от повечето електрически превозни средства и потреблението на енергия в цифровия сектор.

Търсенето на електроенергия на континента трябва да се удвои до 4950 TWh/година до 2050 г., като делът на възобновяемите енергийни източници в микса на потребление ще нарасне до 85% дотогава. За сравнение този дял е бил 41% през 2023 г.

Инж. Иван Хиновски, председател на БЕМФ, пред “Труд news”: Режимът на тока през зимата е неизбежен

Няма вода за ВЕЦ-овете.

Тази зима ще има режим на тока. Неизбежно е! Защото всички страни около нас декларират дефицити и нашите оперативни звена в енергетиката са вдигнали ръце. Нито от Румъния може да вземем, нито от Турция да очакваме електроенрегия. От Гърция успяваме да получаваме към момента във вечерния връх от 17 до 21 часа, но те дори нямат тези базови мощности, които ние имаме. В критичните периоди разчитаме на максималните обороти на ТЕЦ “Марица Изток 2” и на “Бобовдол” и имаме недостиг. Невъзможно е да се преодолее криза с тока, защото нямаме вода. Ако имаше вода, можеше да покрием тези пикове на потребление с ВЕЦ.

При минусови температури потреблението се качва, но нямаме достатъчно мощности, които да го покрият и започва “рязане” на райони, за да се ограничи потреблението. Ако ПАВЕЦ “Чаира” работеше, можеше обедният излишък от през деня да се ползва при вечерните пикове. Но няма вода, ПАВЕЦ “Чаира” го няма, съседните държави казват “нямаме излишна електроенергия” – това е положението. Политиците се занимават с глупости, а не виждат на какъв хал ще изпадне България през зимата. Никой не мисли за това, не е ясно как продължава ремонтът VI блок на АЕЦ “Козлодуй”. В същото време енергетиката буквално се изцежда и с компенсациите за бизнеса, и с орязването на печалбите на ТЕЦ-овете.

Основните причини за днешното състояние на българската електроенергетика са множеството некомпетентни действия и бездействия. Страната ни дори пропусна и възможността да модифицира част от въглищните блокове в газови, което Гърция направи и сега е основен вносител на електроенергия за регулиране на вечерния връх в товара на системата.

Явор Куюмджиев, енергиен експерт, пред “Труд news”: Ток ще има, но на каква цена
България е в енергийна криза заради липсата на балансиращи мощности

Всичко, което е описано в Декларацията на Българския енергиен и минен форум, е абсолютен факт. Говорим отдавна, че когато слънцето залезе, няма друго, освен въглищните централи, които да работят в националната система. Но тъй като те могат да работят икономически изгодно само при много високи цени, газовите централи и въглищните централи от съседните страни спокойно навлизат на нашия пазар. Ние сме в енергийна криза заради липсата на балансиращи мощности.

Въпросът е в друго, България отдавна е изпуснала сроковете за евентуални изключения и по-дълга работа на въглищните ТЕЦ-ове, както Полша направи. Унгария работи по нови ядрени блокове, а ние можеше вече да си свиркаме, ако бяхме последователни в развитието на ядрената си енергетика, но уви.

Не вярвам да се стигне до режим на тока, защото тези чуждестранни мощности, които сега наводняват пазара, теоретично биха могли да помогнат в тежки моменти при много ниски температури през зимата, но въпросът е първо – на каква цена. И второ – дали няма да бъдат ангажирани със задоволяване на собствените си нужди, имам предвид не само нашите ТЕЦ-ове, а гръцките, румънските, турските. Газовите централи на Гърция и Румъния включват много бързо когато се вдигнат цените, защото за 15 минути могат да се включат в мрежата и да доставят електроенергия.

За първите 10 месеца на 2024 г. България продължава да е нетен износител на ток, но производството ни намалява. В общата картина ние продължаваме да сме нетен износител.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас – по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се поправят.

„Погледнато на многогодишна база – вода има. Проблемът обаче е в нейното разпределение през годината и в климата, който в последните години става все по-колеблив. Това е проблемът – ние да уловим по-рационално тази вода, която пада в моментите с валеж, които стават все по-кратки, но някои са по-изразени като количество“, отбелязва за БНР проф. Емил Гачев от секция “ Води“ в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

На многогодишна база водният ресурс е достатъчен, но не и ако се вглеждаме в отделните сезони, категоричен бе специалистът и напомни дългата суша през лятото и последващите малко валежи. Според него властите се надяват, че валежите ще свършат работата на тези, които не са се погрижили да има адекватно съхраняване и разпределение на водата. Ако не я свършат обаче, хората остават без вода, отбеляза със съжаление той.

Проф. Петър Калинков, заместник-председател на Българската асоциация по водите коментира пред БНР проблемите с водата в Плевен. По думите му по време на обсъжданията на регионалните прединвестиционни проекти той е отговарял за частта „Осигуряване на вода“.

„Проблемът с необходимостта от изграждане на яз. Черни осъм ни беше изобщо забранен да го споменаваме“, подчерта проф. Калинков и обясни, че забраната е била от МРРБ. Проектът е започнал от 2021 г. и е завършил през 2023 г. Според него това е била най-добрата възможност за инвестиции и осигуряване на вода за Плевен.

От своя страна местните власти и институции предупреждават, че се увеличават населените места на воден режим в страната, а все повече язовири са на под 50% от обемите си.

„Вода от язовир „Тича“ ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване“, увери вчера служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на среща с кмета на община Шумен и областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от общинската администрация. По данни на Басейнова дирекция „Черноморски район“ наличният обем в яз. „Тича“ е 45% от общия му обем 311,8 млн. кубични метра.

В редица населени места от област Шумен има въведен режим на водата.

Близо 60 хиляди души са засегнати към момента от проблема с водоподаването в Ловешко. Липсата на валежи, на язовир и големите загуби по вътрешната водопреносна мрежа са причините за режима на водата.

Ловеч, Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта са на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит, а в част от селата имат вода само по два-три часа на пет дни, други като село Дъбрава от няколко месеца са без водоподаване и ползват вода от водоноски.

Областният управител на Ловеч Дора Стоянова смята, че в краткосрочен план е наложителна подмяна на вътрешните водопроводни мрежи в населените места – публична общинска собственост, при които загубите на питейна вода са най-големи и достигат над 50 процента. За проектирането и изпълнението на тези реконструкции от общините е необходимо да се поиска с постановления на Министерски съвет допълнително държавно финансиране.

Според областния управител на Ловеч в средносрочен план е наложително чрез осигуряване на бюджетни средства да се извършат предпроектни проучвания за ново трасе, изготвяне на идеен проект и на работен проект с всички нормативни и съгласувателни процедури за изграждане на нов главен гравитачен водопровод, паралелно на магистрален водопровод „Черни Осъм“ – публична държавна собственост.

Кризисен щаб по повод водната криза, засегнала общината, е свикал кметът на Кочериново Станислав Горов, съобщиха от общината. Членовете на кризисния щаб са се обединили около искането водният оператор на територията на община Кочериново – „Кюстендилска вода“ да подготви и изпрати мотивирано искане до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за увеличаване на водните обеми.

Заради липса на такова обосновано искане към предишната изпратена заявка, проблемът не е бил решен, добавиха от общината. От там припомниха, че в подадена заявка до ресорното министерство дружеството „Кюстендилска вода“ е поискало да бъде разрешено увеличаване на ползването на водни обеми от язовирите „Калин“ и „Карагьол“ с още 100 хил. куб. м за ноември, което ще позволи нормалното снабдяване с вода за питейно-битови нужди на населението в община Кочериново.

Силно намален е дебитът на питейните водоизточници и в област Ямбол заради засушаването. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение. Заради проблеми с водоподаването частично бедствено положение бе в сила повече от два месеца в 20 от общо 22-те населени места в общината – от средата на юли до началото на октомври т.г.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев

Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е, че тогава вече няма да е важно за имаме до 3% дефицит. Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев.

Той подчерта, че и тази година не е сигурно, че ще успеем да се вместим в рамката на дефицит от 3%, защото всеки месец той расте с 1 милиард лева. А в края на годината традиционно са предвидени големи плащания. Този път обаче те няма да се случат, защото няма да има пари. Така нито ще бъде реализирана капиталовата програма, нито ще бъдат дадени 13-и заплати на служителите в държавата сфера.

„Големият бюджетен риск обаче е след като (евентуално) влезем в еврозоната. Тогава вече разюздаността и популизма могат да вземат връх. Защото 3-те процента дефицит вече няма да са важни. И ще можем да си правим не 18, ами и 28 милиарда. Гръцки сценарий в действие. Както реформите спряха веднага след влизането ни в ЕС през 2007 и започна голямото точене на еврофондове“, посочи още Владислав Панев.

Той подчерта, че другата драма в държавата в момента е в сектора на енергетиката. Ето защо:

„Последният парламент гласува такива огромни компенсации (всичко над 180 лева за мегаватчас), че сега се изплащат милиони на час. И то парите няма как да се вземат от нашите производители, както през 2022 година. Защото сега сме нетни вносители. Ще изгребем всичко, което можем. И на следващите дупе да им е яко. Въобще рулетката с популизма се завъртя със страшна скорост. И не виждам някой да иска да я спре.“

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Пеевски изключил и Ахмед Доган от ДПС?

Това твърди Джевдет Чакъров от фракцията на почетния председател Председателят на Централния съвет на ДПС Джевдет Чакъров се обърна към...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице

„ПП е партия на Радев. Той форматира няколко партии. За три години показа колко е безпомощен. Обгради се с крадци...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени