БЪЛГАРИЯ
ГЕРБ и патриотите мобилизират и депутатите в карантина за кворума
Участието им в работата на парламента ще става чрез видеоконферентна връзка, предвиждат управляващите
Отчаяни, че не успяват да осигурят кворума, необходим за воденето на пленарните заседания на Народното събрание, управляващите решиха да мобилизират и депутатите, които са поставени в карантина или изолация заради COVID-19. Така се надяват да избегнат триковете, които ползват сега, заради които опозицията ги заплаши с жалба до Конституционния съд.
По предложение на ГЕРБ и “Обединени патриоти” парламентът одобри решение, в което се описва процедурата, по която отсъстващите да участват в заседанията. За целта ще бъде създадена интернет платформа за видеоконферентна връзка, която ще „осигурява пряко и виртуално участие”.
Това ще става по следния начин. Всеки ден парламентарните групи ще предоставят до 18 часа списък на председателя на НС Цвета Караянчева с депутатите в карантина или изолация, които желаят да участват в заседание на следващия ден. Независимите, които искат същото, ще трябва да пишат на специална електронна поща от свое име. Впоследствие от кабинета на Караянчева ще пращат на всеки в списъка линк за регистрация в платформата.
И тук идва нй-важният за управляващите момент. Депутатите от споменатия списък ще могат да се регистрират преди началото на пленарното заседание „чрез визуализиране на специален екран в пленарната зала”. Това означава, че те ще могат да подкрепят мнозинството да събере 121 гласа – необходимият кворум, за да започне заседанието. Досега това беше невъзможно, тъй като изискваше физическото им присъствие в залата. След като секретарите на НС проверят самоличността на депутатите, те ще бъдат отчитани като присъстващи на заседанието. Интересното е, че е предвиден и вариант, при който съответният народен представител може да откаже да участва в проверка на кворума – в такъв случай обаче трябва да напусне платформата.
Когато желаят да се изкажат, работещите дистанционно парламентаристи ще пускат заявка в платформата. Ще могат да участват и в гласуванията – като заявяват вота си устно, след като всички останали вече са гласували с компютризираната система в Народното събрание.
Депутатите ще трябва сами да си осигуряват нужните технически средства и връзка с интернет, за да участват дистанционно в работата на парламента.
ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ И „МРЪСНИТЕ ДУМИ“
При разглеждането на предложението в пленарната зала се „изяви“ зам.-председателят на парламента от „Обединени патриоти“ Валери Симеонов. Той изрази възмущението си, че вносителите ползват „мръсни думи“ – като „визуализиране“ и „виртуално“. „Какво значи визуализиране? Нищо. Няма такава дума в българския език“, отсече Симеонов и поиска да бъде заменена с „показване“. За заместителя на „виртуален“ не беше толкова сигурен: „Чрез компютърен или интернет, или нещо друго.“ „Нека не усложняваме“, призова го Цвета Караянчева.
В залата настъпи веселие, когато се гласуваха технически поправки в решението на ГЕРБ и шефът на парламента указваше на съпартийците си какво да приемат. „Прощавайте, колеги, както искате гласувайте. Колеги, моля, гласувайте по съвест, както решите“, смути се Караянчева. Това се хареса на Симеонов, който насърчи по същия начин депутатите да подкрепят неговата битка с чуждиците. „Г-н Симеонов, не влияйте на залата“, меко го порица Караянчева. Накрая решението беше одобрено с пълно единодушие.
КАКВО МИСЛИ ОПОЗИЦИЯТА
Нито БСП, нито ДПС имаха свои представители в пленарната зала, когато се гласува предложението. По-късно социалистите коментираха, че така се нарушава конституцията, която повелява, че депутатите трябва да гласуват лично и явно. И напомниха, че Даниела Дариткова – шефът на парламентарната група на ГЕРБ, която беше сред вносителите, твърдеше по-рано, че основният закон на страната не разрешава дистанционно провеждане на пленарни заседания. „Очакваме след приемането на подобно решение, което противоречи на българската конституция, да карантинират парламентарната група на опозицията“, допълни жлъчно соцдепутатът Александър Симов.