БЪЛГАРИЯ
София да забрави за печките на дърва и въглища
- От 1-ви януари в девет столични района влиза в сила забрана за отопление на твърдо гориво
- Забрана за употреба на печки на дърва и въглища в девет столични района влиза в сила от днес. Това съобщиха от Столичната община.
Нискоемисионната зона за битово отопление влиза в сила от 1 януари.
Забраната за употреба на печки на дърва и въглища ще е в сила за столичните райони „Възраждане“, „Изгрев“, „Илинден“, „Красно село“, „Лозенец“, „Оборище“, „Средец“, „Студентски“, „Триадица“,
уточняват от общината за БТА. Около 1600 домакинства ще бъдат засегнати от ограничението.
Въвеждането на зоната е в изпълнение на решение на Столичния общински съвет от края на 2022 г. и цели да намали замърсяването на въздуха. Отоплението на дърва и въглища е най-големият замърсител на въздуха. Общият дял на замърсяването от битово отопление е 56 %, а
през зимата 80 % от превишенията на фини прахови частици се дължат на битовото отопление на твърдо гориво, посочиха от Столичната община.
Въвеждането на нискоемисионна зона за битово отопление е част от системните усилия на администрацията на Васил Терзиев за подобряване качеството на въздуха в столицата, които включват още ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци; намаляване на емисиите от автомобилите, за което също беше въведена нискоемисионна зона; ограничаване на вторичното разпрашаване, което се адресира със строг контрол над строителните фирми, с иминиране на калните точки и по-често миене на улиците; разширяване на зелената система и други, добавиха от Общината.
Контролът на горенето ще се извършва от мобилните екипи на Столичния инспекторат, подпомогнати от дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община.
Те ще извършват стандартни обходи и ще отговарят на сигнали на граждани.
На разположение на проверяващите инспектори ще бъде и противопожарната кула в кв. „Факултета“, която разполага с четири стационарни и една мобилна камера за засичане на задимени участъци, както и два дрона, които ще извършват периодичен контрол в периметъра на рисковите зони и са в готовност да реагират при наличие на сигнали, информираха от Общината.
Глобата за нарушителите е в размер от 50 до 500 лв., а санкциите ще се налагат по реда на чл. 41а и чл. 41б от Закона за чистота на атмосферния въздух.
Замърсяването на въздуха влияе върху всички, но има особено вредно въздействие върху уязвимите групи, като възрастните хора и хората с вече съществуващи заболявания, децата и хората, живеещи в трудни социално-икономически условия, посочиха от Общината. Градовете с нискоемисионни зони отчитат значителни подобрения в качеството на атмосферния въздух. По-чистият въздух доказано води и до подобрения в здравето на хората, сред които намаляване на респираторните заболявания, подобрение на сърдечно-съдовото здраве, подобряване на общото благосъстояние, намаляване на здравните разходи на гражданите и други, добавиха оттам.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?