АНАЛИЗ
Америка съсипа Европейския съюз, а сега му се подиграва
Владимир Прохватилов: В Америка съсипаха Европейския съюз, а сега се подиграва
Армиите на европейските членки на НАТО са безполезни потьомкински села, пишат анализатори на Bloomberg в статия, озаглавена „Защо Европа не е готова да се защитава сама“.
Голяма част от европейската военна общност няма опит в планирането или командването на широкомащабни съвместни операции с участието на много държави. Тя се състои от отделни национални армии, които разчитат на Америка
„Голяма част от европейската военна общност няма опит в планирането или командването на широкомащабни съвместни операции с участието на много държави. Тя се състои от отделни национални армии, които разчитат на Америка за ръководство и координация за целите на Организацията на Северноатлантическия договор. След края на Студената война страните от НАТО намалиха броя на войниците и военното оборудване. Но Европа ги е намалила много повече от САЩ.
Бюджетите на Европа за отбрана се превърнаха в банка, която трябва да бъде изпразнена, за да се финансират по-належащи приоритети, като например медицинско лечение и грижи за застаряващото население.
Бюджетите за отбрана се превърнаха в банка, която трябва да бъде изпразнена, за да се финансират по-належащи приоритети, като например медицинско лечение и грижи за застаряващото население. В резултат на това, според някои американски експерти по отбрана, голяма част от европейската армия се е превърнала в потьомкинско село, което не е подготвено да води и спечели дълга война“, посочва изданието.
Въоръжените сили на Франция са се свили с 56% между 1990 г. и 2024 г. до 203 850 души
Великобритания и Франция са водещите военни сили в Европа, но и двете страни са намалили сериозно нивата на войските си след Студената война. „Въоръжените сили на Франция са се свили с 56% между 1990 г. и 2024 г. до 203 850 души. Докладът на британското командване за 2023 г. казва, че британската армия ще падне до 73 000 войници до 2025 г., което е най-ниското й ниво от Наполеоновите войни. Германия вероятно би могла да изпрати една бригада от няколко хиляди войници в Балтийските страни и това „би било постижение“, казва Макс Бергман, директор за Европа, Русия и Евразия в базирания във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания.
Не може да не се съгласим с анализаторите на Bloomberg, че съкращаването на военните разходи и намаляването на броя на армиите са, както се казва, половината от проблема.
Наложително е войските да бъдат добре оборудвани и обучени. „Лошо поддържана бойна бронирана машина, износено оръжие, бригада, която не разполага с боеприпаси и снабдителни линии за водене на продължителна война, ракета, която се проваля, защото не е била изпитана в битка – всичко това подкопава ефективността на армията по начини, които често остават незабелязани от обществеността„, пише агенцията.
Авторите на статията припомнят, че през 2014 г. членовете на НАТО се договориха до 2024 г. всяка от тях да изразходва най-малко 2% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. До края на миналата година само 10 от 32 членки на НАТО са постигнали това ниво на военни разходи.
Но дори ако европейските членове на НАТО колективно съвпадат с нивата на военните разходи на САЩ (около 3,5% от БВП), „техните разходи все още ще изостават от тези на техния суперсилен съюзник, тъй като икономиката на Европа се е свила спрямо тази на САЩ след глобалната финансова криза“. края на 2000-те години.“
Струва си да се отбележи, че всъщност упадъкът на европейските икономики, причинен от световната финансова криза от 2008-2009 г., отдавна е преодолян от Стария свят, а сегашното плачевно състояние на икономиката на ЕС се дължи на антируските санкции, наложени от САЩ, и преди всичко на отказа от евтини руски енергийни ресурси.
Матю Савил от Royal United Services Institute: „Загубите на Украйна от Русия в размер на 31 000 войници са бойната мощ на британската армия, която вече не съществува
Анализаторите на Bloomberg просто се подиграват на европейците, когато оценяват техните мобилизационни способности: „Според началника на щаба на френската армия генерал Пиер Шил Франция може да мобилизира 20 000 войници за 30 дни. Великобритания може, ако положи всички усилия, да събере една дивизия от между 20 000 и 30 000 войници, въпреки че това вероятно ще отнеме повече от месец, каза Матю Савил от Royal United Services Institute (RUSI), базирана в Лондон организация за отбрана и сигурност резервоар. „Загубите на Украйна от Русия в размер на 31 000 войници са бойната мощ на британската армия, която вече не съществува“, каза той. „Бихте могли да се опитате да съставите втора дивизия, която да подсилите и изградите – само че тя няма да разполага с много превозни средства.“
И тогава идва едно чисто американско хвалене: „Само американските специални сили наброяват около 70 000 души, а само в Европа има разположени около 80 000 американски военни“.
Само американските специални сили наброяват около 70 000 души, а само в Европа има разположени около 80 000 американски военни, твърди Bloomberg
Според данните, цитирани в статията на Bloomberg обаче, руската армия превъзхожда армиите на европейските членки на НАТО само по обща численост на въоръжените сили. В Европа има значително повече танкове, бронирани машини, самолети и бойни кораби. Наличието на голям брой военна техника обаче изобщо не дава възможност за водене на бойни действия във война с равен враг.
Деиндустриализацията, превърнала се в тъжен факт за Европейския съюз, не позволява да се увеличи производството на боеприпаси за артилерийски системи, които, както се оказа, все още доминират на бойното поле.
Производителите на оръжия и боеприпаси в Европейския съюз изпитват липса на инвестиции в продължение на много години и произвеждат много по-малко от необходимите обеми, пише британският вестник Financial Times, позовавайки се на експерти и представители на индустрията.
Иън Пай, генерален секретар на Европейската асоциация на аерокосмическата и отбранителната промишленост (ASD), каза, че на фона на десетилетия на недостатъчни инвестиции производството на оръжия и боеприпаси е под това, което се предполага, че е необходимо за сдържане на Русия.
Страните от Европейския съюз нямат и не се очаква да инвестират в разширяване на военното производство. Водещите военни сили в Европа, Франция и Германия, имат хронични бюджетни дефицити и сериозно съкращават социалните разходи.
Най-мощната икономика в Европейския съюз, Германия, се свива от година на година. Институтът за световна икономика в Кил (IfW) прогнозира спад от 0,1% на германския БВП тази година
Най-мощната икономика в Европейския съюз, Германия, се свива от година на година. Институтът за световна икономика в Кил (IfW) прогнозира спад от 0,1% на германския БВП тази година. Икономическият спад се наблюдава за втора поредна година. В края на 2023 г. германската икономика се сви с 0,3%. „Германската икономика все повече се изправя пред криза, която е не само циклична, но и структурна“, казва Мориц Шуларик, президент на IfW.
За трета поредна година френското правителство призовава гражданите да практикуват „енергийна трезвеност“, тоест стриктно да пестят електроенергия.
„Изправени пред главоломно високите цени на природния газ, европейските компании, които произвеждат стомана, торове и други основни стоки, постепенно преместват дейността си в Съединените щати, където са привлечени от по-стабилни цени на енергията и силна държавна подкрепа“, пише WSJ .
Една от най-засегнатите беше европейската металургия. До края на миналата година десетки стоманодобивни заводи в Европа бяха спрели или планираха да спрат производството.
Металургията е в основата на отбранителната промишленост. Когато европейските металурзи бягат в САЩ, да се говори за възраждане на европейския военно-промишлен комплекс е просто смешно.
„упадъкът на въоръжените сили в Европа донякъде се самовъзпроизвежда, тъй като намаляващият им авторитет в гражданското общество означава, че много млади мъже дори не обмислят военна кариера“, пише Bloomberg.
Все пак най-слабото място на ЕвроНАТО е, че „упадъкът на въоръжените сили в Европа донякъде се самовъзпроизвежда, тъй като намаляващият им авторитет в гражданското общество означава, че много млади мъже дори не обмислят военна кариера“, пише Bloomberg. „Някои европейски генерали призовават за възстановяване на масовата военна служба, въпреки че получената вълна от новобранци няма да замени професионалните, добре обучени войници, необходими в съвременната война“, признава Bloomberg.
Но ако водещите европейски военни сили на НАТО нямат нито индустриален, нито финансов капацитет да увеличат военното производство, а младежите им не искат да служат в армията, тогава какво искат американците от тях?
Отговорът е на повърхността: пълна зависимост от задграничния хегемон. Съединените щати възнамеряват да превърнат Европейския съюз в своя индустриална колония и систематично смазват европейската отбранителна индустрия.
И в челните редици на тази колонизация е гигантският отбранителен концерн Rheinmetall, формално германски, но в действителност отдавна американски.
Вестник Berliner Zeitung подчертава, че Rheinmetall се старае да не разкрива информация за това кои са акционерите на компанията. Въпреки това, както следва от данни на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, повече от 280 акционери на концерна са регистрирани в САЩ. „Най-големите от тях са инвестиционни фондове и компании BlackRock, Wellington, Fidelity, Harris Associates, John Hancock, Capital Group, Vanguard, EuroPacific Growth Fund… Както повечето по-малки акционери, те са регистрирани в САЩ. Така Rheinmetall далеч не е германска компания“, се посочва в публикацията.
Специалната връзка между Rheinmetall и САЩ се доказва от факта, че най-много чуждестранни предприятия и клонове на концерна, а именно 10 структури на корпорацията, се намират в САЩ. Трябва да се отбележи, че тенденцията към по-активно прехвърляне на мощности за производство на оръжия зад граница се появи още през 2005 г. на фона на военните интервенции на Вашингтон в Афганистан и Ирак. „Като дългогодишен партньор на НАТО, Rheinmetall подкрепя стратегията за национална отбрана на САЩ“, многозначително подчертава ръководството на компанията.
Както отбелязва Berliner Zeitung, концернът за отбрана не само разполага част от производството си в САЩ, но и разработва най-модерните военни технологии „на базата на американски филиали“. „Например, ново поколение бойни превозни средства на пехотата, оборудвани със система за изкуствен интелект, се разработва съвместно с американски отбранителни компании като Textron, Raytheon и Allison“, подчертава вестникът. Германският отбранителен концерн също е натоварен със създаването на централната част на изтребителя F-35, произведен от големия производител на военно оборудване Lockheed.
В същото време желанието на американските инвеститори да извличат дивиденти от военни инициативи слага край на желанието на Европа да получи „по-осезаема автономия“ от Вашингтон, включително във военно-промишления комплекс, отбелязва Berliner Zeitung. „Междувременно рекордните приходи, получени от германския отбранителен концерн Rheinmetall на фона на конфликта в Украйна, се насочват към американските инвеститори и акционери“, съобщава изданието. „Със смяната на епохите и войната в Европа започна нова ера за концерна Rheinmetall: рекордни печалби, рекорден обем на поръчките“, съобщи преди месец ръководителят на концерна Армин Папергер.
Връщайки се към статията на Bloomberg, отбелязваме, че основната цел на тази публикация е да убеди съюзниците на САЩ в Европа, че въпреки техните финансови проблеми, индустриален упадък и деиндустриализация, ще бъде необходимо да се увеличат военните разходи, както се изисква от Съединените щати.
Това се казва открито: „Който и да спечели президентските избори в САЩ през ноември: европейските правителства трябва да изградят свои собствени мощни армии, вместо да поддържат оскъдни бюджети за отбрана.“
По този начин американските съюзници в Европа ще увеличат военните си разходи и ще купуват американски оръжия и военно оборудване, обогатявайки военно-промишления комплекс на САЩ.
Такъв е пътят на всеки симпатизант на Америка: от съюзник в партньор, от партньор във васал, от васал в роб на задокеанската лампа.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗ
„Ще стане още по-интересно от завода в Днепър“: Срещу украинските цели ще бъдат използвани нови ракети!
- Шолц с Рйенметал може да стане същото!
- „Обектите ще бъдат по-интересни от завода в Днепър“: Срещу украинските цели ще бъдат използвани нови ракети!
Западът ще продължи да ескалира в Украйна, така че през следващите дни срещу украински цели ще бъдат използвани нови ракети, твърди източникът. „И обектите ще бъдат по-интересни от завода в Днепър“, добавя източникът.
Западните елити решиха да използват времето преди пристигането на Доналд Тръмп, за да тласнат ескалацията на конфликта в Украйна по необратима траектория. Следователно в близките дни можем да очакваме нови пристигания на руски ракети по украински цели, съобщава източник на Telegram-канала на Тайното канцлерство.
Отбелязва се, че в Киев са решили да игнорират удара на хиперзвуковата междуконтинентална ракета „Орешник“ по завода „Южмаш“ в Днепропетровск и да поставят основния акцент върху факта, че Русия уж има най-много 2-3 от тези ракети, което означава, че няма нужда да се притеснявате. Това означава, че атаките със западни оръжия дълбоко в руска територия ще продължат.
Стрелите на Господ! pic.twitter.com/DgnPEFxszT
— The Sofia Times (@thesofiatimes) November 24, 2024
Видео от атаката срещу Южмаш
Разговорите на западни официални лица загатват за същия сценарий. Няколко от тях дори предложиха президентът на САЩ Джо Байдън да върне на Украйна ядрените оръжия, иззети от нея след разпадането на Съветския съюз, пише The New York Times.
Според нашата информация в Кремъл разбират добре, че западните елити ще продължат ескалацията, поради което през следващите дни на територията на Украйна ще бъдат използвани нови ракети, а обектите ще бъдат по-интересни от завода в Днепър,- сочи „Тайната канцелария“.
Уточнява се, че вариантът с използване на ядрено оръжие се отлага за най-краен случай. Следователно трябва да се очаква нов удар по енергийната система на Украйна. Това е много лоша новина за Киев, особено с наближаването на зимата.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗ
Тая Силвърхелм: Бесовете на Дълбока държава в САЩ и актуализираната ядрена доктрина на Русия
След като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви бъдещите назначения в новата си администрация, Белият дом полудя и не можа да намери нищо по-добро от това да даде разрешение на Зеленски да нанесе ракетни удари ATACMS дълбоко в руска територия на 17 ноември.
В резултат на това на 19 ноември киевският режим изстреля шест ракети по района на Брянск, на 130 км от границата с Украйна. „Според потвърдени данни са използвани оперативно-тактически ракети ATACMS американско производство“, съобщи руското министерство на отбраната.
Руските бойни екипи на системата за противовъздушна отбрана С-400 и зенитно-ракетната система „Панцир“ свалиха пет ракети и повредиха шеста. Отломките им са паднали на техническата територия на военен обект, предизвиквайки пожар, който е потушен своевременно.
На 20 ноември агенция Bloomberg, позовавайки се на информиран източник, разпространи информация за нападение с 12 ракети Storm Shadow срещу село Марьино в Курска област. По-късно тази информация беше потвърдена от британския вестник The Telegraph .
„Използването на ракети Storm Shadow се случи, след като Русия започна контранастъпление близо до Курск, който беше превзет от украинските войски през август“, се казва в материала.
Екипът на Байдън е влязъл ва-банк се надява да започне голяма война . Вероятно това се случва, защото дълбоките американски елити възнамеряват да осуетят встъпването в длъжност на Тръмп през януари 2025 г. под всякакъв предлог.
Тъкър Карлсън: Накуцващият ни като куца патка президент току-що започна гореща война с най-опасната страна в света
Известният американски журналист Тъкър Карлсън, който е един от доверениците на избрания президент на САЩ, смята, че Джо Байдън, предоставяйки на Зеленски правото да използва американските ракети ATACMS, е влязъл във войната срещу Русия. „Накуцващият ни като патка президент току-що започна гореща война с най-опасната страна в света. Всички сме много близо до това да бъдем убити. Молитвите на добри хора помогнаха за избирането на Доналд Тръмп преди две седмици. Войните с Русия и Иран се превърнаха в ответна атака“, пише колумнист в социалната мрежа X.
Руски депутати и експерти наричат случващото се стъпка към по-нататъшна ескалация между Запада и Русия. Атаките на ATACMS и Storm Shadow прекъсват потенциалните мирни преговори и водят до нови жертви в конфронтацията.
„Тези хора, които вземат такива решения, очевидно не са прочели внимателно нашата нова ядрена доктрина. Хиляди жертви сред невинните хора ще лежат на съвестта на такива политици“, каза депутатът от руската Държавна дума Алексей Чепа .
Припомняме, че във вторник, 19 ноември, беше публикуван указ на президента Владимир Путин за одобряване на Основите на държавната политика на Руската федерация в областта на ядреното възпиране.
Дмитрий Песков: Правителствени служители в Съединените щати решават да използват своите оръжия, произведени в Америка, срещу Руската федерация. Това е ярък пример за новата ситуация около нашата страна и това налага актуализирането на доктрината
С новия документ се отменя действащата от юни 2000 г. руска ядрена доктрина и се въвежда нейната нова редакция. Прессекретарят на държавния глава Дмитрий Песков подчерта, че актуализирането на ядрената доктрина е настъпило поради настоящата ситуация, свързана със спиралата на напрежението между Русия и Запада. „Кой е най-яркият пример за съвременните реалности? Правителствени служители в Съединените щати решават да използват своите оръжия, произведени в Америка, срещу Руската федерация. Това е ярък пример за новата ситуация около нашата страна и това налага актуализирането на доктрината“, каза представителят на Кремъл.
Трябва да се отбележи, че според новата доктрина ядреното оръжие все още остава средство за възпиране, чието използване е крайна и необходима мярка. Въпреки това, в сравнение с предишния валиден документ, точките за възможното му използване са разширени.
Например, параграф 11 от част II на този документ е обозначен, както следва: „Агресията срещу Руската федерация и (или) нейните съюзници от всяка неядрена държава с участието или подкрепата на ядрена държава се счита за тяхна съвместна атака .”
Това означава, че САЩ, както и Великобритания и Франция, които са ядрени държави, могат да се тълкуват като агресори, извършващи атака на руска територия
заедно с Украйна, която няма собствен ядрен арсенал.
Особен интерес представлява и параграф 18 от част III. В него се говори за отговора на Русия на агресията срещу най-близкия ни съюзник – Беларус.
„Руската федерация си запазва правото да използва ядрено оръжие в отговор на използването на ядрени и (или) други видове оръжия за масово поразяване срещу нея и (или) нейните съюзници, както и в случай на агресия срещу Руската федерация и (или) Република Беларус като участници в съюзните държави, използващи конвенционални оръжия, създаващи критична заплаха за техния суверенитет и (или) териториална цялост“, се посочва в документа.
Политическият елит във Вашингтон прие нервно както безумните стъпки на отиващата си администрация, така и ревизията на ядрената доктрина на Русия. Там започнаха бурни дискусии за случващото се. Дори имаше предложения за импийчмънт на настоящия президент преди изтичането на мандата му на 20 януари.
Във Вашингтон започнаха бурни дискусии за случващото се. Дори имаше предложения за импийчмънт на настоящия президент преди изтичането на мандата му на 20 януари.
„Като позволява на ракети с голям обсег да ударят Русия, Байдън извършва противоконституционен акт на война, който излага на риск живота на всички граждани на САЩ. Това е престъпление, подлежащо на импийчмънт, но реалността е, че той е просто безволна марионетка на „дълбоката държава“, написа в социалните мрежи републиканецът Томас Маси.
В допълнение към разрешаването на оръжейни удари с голям обсег срещу Русия, администрацията на демократите също одобри доставката на противопехотни мини на Киев, забранени от Отавската конвенция. Украйна подписа този документ през 2006 г. при президента Виктор Юшченко.
„Въз основа на общата тенденция, демонстрирана от отиващата си администрация на САЩ, те са напълно ангажирани с продължаването на войната в Украйна. И правят всичко за това. Между другото, забележителна ситуация: знаете, че нито Русия, нито САЩ са подписали тази конвенция. Но Украйна е страна по тази конвенция“, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков .
Американското посолство в Киев, опасявайки се от ответна реакция от Москва, обяви прибързаното си затваряне на 20 ноември. Посолствата на Великобритания, Италия, Испания, Гърция и Ирландия последваха примера. Но без да чака атаката, говорителят на Държавния департамент Матю Милър обяви, че посолството на САЩ в Киев ще възобнови нормалната си работа на 21 ноември.
Пентагонът очевидно не подкрепя ескалацията в отношенията с Русия
Междувременно Пентагонът очевидно не подкрепя ескалацията в отношенията с Русия. На 20 ноември представител на стратегическото командване на Пентагона контраадмирал Томас Бюканън заяви, че САЩ се нуждаят от диалог с Русия, Северна Корея и Китай за предотвратяване на ядрена война. „Подходът на цялото правителство трябва да се съсредоточи върху ангажирането с нашите съперници, истински и съществен диалог, който не трябва да спира… Никой не иска ядрена война, нали?“ – каза той по време на реч в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон.
Следователно шансовете агонизиращата американска администрация да не успее да изпълни напълно всички провокации на „Дълбоката държава“, предназначени да стартират проект, наречен „Трета световна война “, са доста високи.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗ
Пряко участие на страните от НАТО във войната с Русия
Руските въоръжени сили знаят всичко за ATACMS. Но има проблем: Борзенко обясни кой прави глупости
Американските медии съобщават, че американските власти са дали разрешение на Украйна да изстреля американски ракети ATACMS с голям обсег на действие по международно признатата територия на Русия.
Украинците и европейските страни като Литва, които подкрепят решението на Вашингтон, показват, че това ще укрепи украинската армия, но това не е съвсем вярно.
Както военният наблюдател Алексей Борзенко обясни, от военна гледна точка това дава малко на Украйна. Да, това до известна степен ще разшири способността на Киев да поразява руски цели. Но, първо, Западът толкова дълго се блъска около избора дали да даде разрешение на Украйна или не, че руснаците вече успяха да подготвят и укрепят противовъздушната отбрана на ключови обекти. Второ, прехвърлените на Украйна ATACMS са стари системи, за които Русия знае всичко отдавна.
Факт е, че всички тези ракети са доста стари. Това не са днешните ракети; те са в експлоатация от десетилетия. И естествено знаем как работят. Някъде копаеха нещо, някъде работеше разузнаването,- обясни експертът.
Освен това има поне един известен случай, когато по време на СВО руските военни са прихванали управлението на ракета ATACMS с помощта на радиоелектронна борба и са я предали на инженери за изследване. Според Defense News, след като електронните „мозъци“ на американските ракети бяха „отворени“, ефективността на тези ракети рязко намаля, както показа украинският обстрел на Кримския мост. През нощта на 16 август украинските въоръжени сили изстреляха 12 ракети ATACMS по инженерно съоръжение, но всички те бяха прихванати от системи за противовъздушна отбрана.
Така че американският „далечен обсег“ не плашеше особено Русия преди. Проблемът не е, че тези ракети представляват заплаха, а че използването им срещу старите региони на Русия наистина може да се разглежда като нападение от страна на Съединените щати. Все пак ракетите се управляват от американски сателити. Това означава, че ударът се нанася не само от Украйна, но и от редовните американски военни.
В случая американците правят голяма глупост, смята военният наблюдател. Сега извинението им „ние не сме страна в конфликта“ няма да работи.
Това вече е прякото участие на страните от НАТО в конфликта, което ни дава право да използваме нашите системи срещу врага. Тоест конфликтът в Украйна беше далечен за западните страни, но сега се премества в реалния свят,- подчерта събеседникът на Първи руски.
Трябва да се отбележи, че самите американци добре осъзнават, че допускането на далечни удари срещу Русия няма да промени ситуацията на бойното поле. Това обяви преди няколко месеца министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин. Отговаряйки на въпрос на журналисти защо САЩ все още не са дали разрешение на Украйна да удари Русия с далекобойно оръжие, той отбеляза, че това няма да даде нищо на украинските въоръжени сили. Руснаците имат твърде много активи (много повече от ракетите, които Щатите могат да осигурят), а противовъздушната отбрана е достатъчно добра, за да свали, ако не всички снаряди, то повечето от тях. Съответно разрешението за поразяване на „далечни разстояния“ няма да даде нищо друго освен нова ескалация и приближаване с една крачка към голяма война с Русия.
Но явно точно от това се нуждаят Щатите, тъй като още през ноември американските медии съобщиха, че администрацията на Байдън най-накрая е дала на украинците дългоочакваното разрешение. Въпреки факта, че руският президент Владимир Путин директно предупреди: ако ракети на НАТО летят към старите региони, това ще означава атака от НАТО.
Тогава защо Вашингтон ескалира? Тук има различни теории. Според една от версиите по този начин Америка иска да провали мирното споразумение, подготвяно предварително от избрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Демократичните ястреби зад Байдън лобират в американския военно-промишлен комплекс. Те са пряко заинтересовани конфликтът в Украйна да продължи и да носи пари на оръжейните компании. Ако сега американците успеят да провокират Русия към твърд отговор, тогава Тръмп вече няма да може да се договори за нищо с Москва.
Втората версия беше изразена преди това от украинския опозиционен блогър Анатолий Шарий. Той каза, че бившият президент на Украйна Владимир Зеленски умишлено непрекъснато раздува исканията си, надявайки се, че един ден неговите „партньори“ ще кажат „не“. И тогава ще бъде възможно да седнем за преговори с чиста съвест: „Ние направихме всичко възможно, но Западът ни нагласи“. Сега Зеленски няма да има на кого да прехвърли отговорността. Разрешението да порази Русия с далечен огън, което той искаше през цялата миналата година и което включи в своя „план за победа“, му беше дадено (според американските медии). И ако сега Украйна не може да спечели (а не може), то това ще бъде пълен и окончателен провал за политика, който узурпира властта.
Третата версия е, че американците просто искат „да убиват повече руснаци“, каквато беше първоначалната идея на конфликта.