АНАЛИЗ
САЩ създават в укронационалистите илюзията за военно превъзходство
Съединените щати изглежда са решили да повишат още повече залога в украинския конфликт – беше решено да снабдят Киев с оръжия със страшна разрушителна сила. Ракетите М142 ХИМАРС са сравними с руските „Искандер“ и могат да дадат на Украйна възможност да нанася удари дълбоко в Русия. Но това е теоретично – какво ще се случи в действителност?
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън одобри доставката на реактивни системи за залпов огън с голям обсег на Украйна. За това пишат американските издания “Ню Йорк Таймс” и “Уолстрийт Джърнъл”, позовавайки се на свои източници в Белия дом.
Официално прехвърлянето вероятно ще бъде обявено следващата седмица. Си-Ен-Ен беше първият, който съобщи за бъдещите доставки. Тогава говорителят на Пентагона Джон Кърби отказа да потвърди в петък дали такова решение е взето, но уточни, че при необходимост товарът може да бъде прехвърлен в Украйна в рамките на 48 часа. За това може да се използват военно-транспортни самолети C-130 “Херкулес”.
Източниците не разкриват подробности за това какви образци се планира да бъдат прехвърлени в Киев. Известно е, че това ще бъдат мобилни ракетни установки с много по-голям обсег на стрелба, отколкото украинската армия използва сега. Американски наблюдатели предполагат, че Пентагонът ще прехвърли на ВСУ високопрецизни оръжия с сателитно насочване – ракети M31 с обсег на стрелба над 60 километра и точност на попадение 98 %. От 1998 г. Пентагонът е похарчил приблизително 5,4 милиарда долара за закупуване на повече от 42 000 от тези ракети, според данни на Конгреса.
Президентът на Украйна Владимир Зеленски и членовете на украинското правителство многократно заявяваха, че въоръжените сили на Украйна се нуждаят от реактивни системи за залпов огън М142 и М270, те буквално молеха американците да им дадат тези оръжия. Основната част от реактивната артилерия на Украйна идва от съветски разработки с обсег на стрелба не повече от няколко десетки километра. Някои от тях са леко модернизирани. Въоръжените сили на Украйна вече са получили няколко РМ-70 от Чешката република. Това са системи от Студената война за изстрелване на 122-мм съветски ракети на разстояние до 20 километра.
Преди това администрацията на Байдън многократно е отказвала всички тези искания от Киев. Сред служителите на администрацията е имало разногласия, че поради увеличаването на обсега на стрелба и възможността за нанасяне на удари по руска територия руското ръководство може да сметне подобни доставки за провокативни. Но сега Белият дом казва, че Съединените щати могат разумно да твърдят, че не дават възможност на Украйна да нанесе удар дълбоко в Русия.
Ден преди това руският външен министър Сергей Лавров в интервю за РТ каза, че доставката на оръжия за Украйна, които могат да нанасят удари на територията на Руската федерация, ще бъде стъпка към неприемлива ескалация на военните действия. „Западът призова за победа над Русия на бойното поле и за това е необходимо да продължи войната, да помпа с оръжия украинските националисти, украинския режим, включително с оръжия, които могат да достигнат до Руската федерация. Това са оръжия, които Зеленски изисква публично“, каза Лавров.
Руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов предупреди, че ако Украйна разположи подобни системи близо до руските граници, въоръжените сили на РФ „ще предприемат необходимите стъпки за заличаване на способностите на въоръжените сили на Украйна“. „В момента изхождаме от изявлението на говорителя на Пентагона Джон Кърби, че окончателно решение по този въпрос не е взето. Надяваме се здравият разум да надделее и Вашингтон да не предприеме такава провокативна стъпка“, каза Антонов.
Той припомни, че по дипломатически канали Русия многократно е информирала Съединените щати, „че безпрецедентното изпомпване на Украйна с оръжие значително увеличава рисковете от ескалация на конфликта“. „Американците са наясно, че техните действия забавят перспективите за мир. САЩ все повече се месят в кризата в Украйна. Това може да доведе до непредвидими последици за световната сигурност“, подчерта Антонов.
Какво представляват реактивните системи за залпов огън ХИМАРС (M142)? Тази пускова установка е на шаси на колела. Тази конструкция позволява по-бързо придвижване след изстрел. Обаче носи наполовина по-малко ракети – шест вместо дванадесет за M270.
Обхватът на стрелба варира в зависимост от боеприпасите. Високопрецизните ракети ГМЛРС могат да достигнат обхват над 70 километра. Ракетите земя-земя МГМ-140 са способни да поразяват цели на разстояние до 300 километра. Именно този обхват е предвиден за варианта за износ, в случай на нужда на самите американци, ракетите могат да поразят цели в радиус от 500 километра. Камионите на ХИМАРС могат да превозват контейнер, натоварен или с шест ГМЛРС, или една по-голяма управляема тактическа ракета. Според военния експерт, директор на Музея на ПВО Юрий Кнутов, подобна ракета е близка по характеристики до руския комплекс „Искандер“.
„Използването на колесно шаси дава предимство през лятото, особено като се има предвид развитата пътна мрежа на Украйна. Колесните превозни средства имат доста висока проходимост и по-високи скоростни характеристики. Но основното предимство на такова оборудване в сравнение с гъсеничното е обучението на водачи. Шофьор на автобус или тежкотоварен камион може да се преквалифицира за два-три дни”, казва Кнутов.
Авторът в списание „Арсенал на Отечеството“, военният експерт Дмитрий Дрозденко е съгласен, че колесните превозни средства са по-лесни за управление от верижните. „Но стрелбата изисква специална подготовка, в противен случай кадетите нямаше да учат във военни училища няколко години“, отбеляза експертът, предполагайки, че Украйна ще има инструктори от онези страни, където M142 е на въоръжение, например от Румъния.
Друга особеност на тези системи е, че всяка ракета е предварително заредена в изстрелваща тръба за еднократна употреба и такъв снаряд може бързо да се монтира на камион. Това според американските експерти дава предимство пред руските артилерийски ракетни системи, в които ракетите трябва да се зареждат една по една. Залп от шест ракети ГМЛРС може да бъде изстрелян за броени секунди и може да причини толкова щети, колкото въздушен удар с управлявани бомби.
Кнутов смята, че основната опасност на М142 е възможността да използва ракети с различен обсег. Ако очакваните ракети бъдат доставени, ВСУ ще получат аналози на руските РСЗО “Смерч” и “Ураган”. Но дори и с такова оборудване тези оръжия могат да повлияят на хода на битките. И ако се нанасят удари на територията на Руската федерация, тогава Русия „може да има причини да използва всички възможни средства, включително тактическо ядрено оръжие“. „Затова дори на Запад говорят за недопустимостта на ескалация. Освен това Русия ще има причини да нанася удари по центровете за вземане на решения – това са Киев, Генералния щаб, президентството и други“, казва експертът.
Дрозденко е съгласен, че доставката на такова оръжие ще означава „нов кръг на конфронтация“, а от политическа гледна точка конфликтът ще премине на ново ниво. „Но мисля, че тези установки няма да стигнат до фронта. Ако започнат удари дълбоко в нашата територия, ситуацията ще стане напълно непредвидима“, предупреждава Дрозденко.
Събеседникът смята, че Русия може да използва бреговите ракетни системи „Бал“ и „Бастион“ и оперативно-тактически ракетни комплекси „Искандер“ като инструменти за нанасяне на удари по подобни комплекси.
Решението на американците да доставят далекобойни РСЗО се дължи на факта, че не успяват да обърнат ситуацията в Украйна. „Руските ВКС и сухопътни сили са толкова ефективни, че разбиват повече техника, отколкото идва, а украинците не получават превъзходство“, обясни Кнутов.
За Русия основната задача е да идентифицира оборудването, доставяно на Украйна при преминаване на границата, необходимо е да го „унищожи в логистични центрове, в складове за съхранение“. „20-30 от тези инсталации на бойното поле са опасни. Но Полша вече е поръчала 500 M142 от САЩ. Страната не се нуждае от толкова много, тоест Варшава поръча предварително, като се вземат предвид доставките за Украйна. Следователно американците дори не трябва сами да извършват такива доставки, Варшава ще го направи вместо тях. Така Полша може да бъде директно въвлечена в украинския конфликт“, предупреждава експертът.
Дрозденко обаче е убеден, че тези комплекси в никакъв случай няма да решат изхода на войната. „За да могат тези оръжия по някакъв начин да повлияят на битките, САЩ трябва да доставят 200 такива. Снабдяването с няколко десетки единици не решава нищо срещу огромен набор от артилерия. Войните се печелят с количество. Количеството артилерия, което сме съсредоточили там е достатъчно, за да разбие всичко. Просто е нашата „чистка“. И колко снаряди са необходими за тези американски РСЗО? Това са цели композиции от боеприпаси. Всичко това ще трябва да бъде доставено“, обясни Дрозденко.
Подходяща музика за любителите на йога.