СВЯТ

Мелони ще спаси Италия и ще пожертва Европейския съюз

Преговорите между италианския премиер Джорджа Мелони и президента Доналд Тръмп ще се проведат в САЩ.

Очаква се дневният ред да обхване редица въпроси, от украинската криза до митата и разходите на НАТО.

Експерти признават, че италианката ще иска да успее да смекчи мощния натиск на Тръмп с отстъпки и компромиси, но вместо да се бори за интересите на Европейския съюз, Мелони ще се пазари за привилегии преди всичко и само за Рим.

Доналд Тръмп и Джорджа Мелони ще проведат разговори във Вашингтон. Европа се надява, че италианският премиер ще успее да предаде на американския президент на срещата „лице в лице“ позицията на Брюксел относно Украйна и търговските отношения между Брюксел и Белия дом, пише The New York Times .

Те също така се надяват, че италианският политик ще успее да тласне американския лидер към търговско споразумение за избягване на митата и ще може да повлияе на подхода му за разрешаване на украинската криза.

„Това е много деликатна мисия“, каза Фабиан Зулег, главен икономист в Центъра за европейска политика в Брюксел, цитиран от Асошиейтед прес . Според него страните трябва да обсъдят всички търговски въпроси. „Тръмп обича да води този вид неформални разговори, които в известен смисъл са преговори. Мелони има много важен дневен ред“, каза той.

Както отбелязва NYT, „най-големият проблем“ на ЕС е, че неговите най-ефективни събеседници от американска страна не са традиционни дипломати, работещи чрез специализирани институции, а специални пратеници и съветници като Илон Мъск. Няма гаранция, че те ще предадат резултатите от дискусиите лично на президента на САЩ. „Всички в DC казват, че трябва да говорим директно с Тръмп“, каза високопоставен европейски служител.

Изданието посочва, че Тръмп непрекъснато критикува ЕС и служителите на администрацията възприемат това като пример. В статията се споменава още, че държавният секретар Марко Рубио е отменил разговорите с шефа на европейската дипломация Кая Калас в последния момент, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не е успяла да се договори за среща с американския президент. Така че Европа реши да разчита на националните лидери да достигнат до Белия дом.

ЕС възлага големи надежди на Мелони като посредник. „Като лидер на крайнодясна партия, тя е идеологически близка до Тръмп по въпроси като ограничаване на имиграцията и насърчаване на традиционните ценности“, се казва в статията на АП.

Агенцията също така отбелязва, че Италия има положителен търговски баланс със САЩ от 40 милиарда евро, най-големият от всички страни.

Според анализатори, освен задълженията си, италианският политик ще обсъди с президента на САЩ искането към партньорите от НАТО да увеличат военните разходи. Военният бюджет на Италия е 1,49% от БВП, един от най-ниските в Европа.

Да припомним, че на 2 април Тръмп обяви взаимни мита върху стоки от 185 държави. Но седмица по-късно той обяви, че е отложил въвеждането на мерки срещу повече от 75 държави с 90 дни. През този период взаимните тарифи с тези играчи ще бъдат намалени до 10%.

Въпреки това, на фона на тарифната политика на президента на САЩ, Европейският съюз мисли за сближаване с Китай. Вестник „Взгляд“ разследва дали Брюксел и Пекин ще успеят да преодолеят различията си и да „започнат приятелство“ срещу Белия дом.

Сега експертите се съмняват, че Мелони наистина ще успее да промени позицията на Тръмп по украинския въпрос. Резултатите от преговорите обаче могат донякъде да намалят интензивността на икономическата война между САЩ и Брюксел.

„Брюксел е изключително притеснен от липсата на пряк диалог с Доналд Тръмп. Ето защо във Вашингтон периодично се изпращат „шпиони“ като Еманюел Макрон, Кийр Стармър и Александър Стуб.

Джорджа Мелони е поредният опит на ЕС да установи диалог с президента на САЩ“, казва Станислав Ткаченко, професор в катедрата по европейски изследвания във Факултета по международни отношения на Държавния университет в Санкт Петербург и експерт във Валдайския клуб.

Според него интригата на предстоящата среща между италианския премиер и шефа на Белия дом е в това какво ще донесе Мелони и какво ще успее да постигне. Събеседникът припомни, че тя е единственият европейски лидер, присъствал на встъпването в длъжност на републиканеца.

Нейната политическа фигура е двусмислена: от една страна, тя се смята за „дясна“ и определено симпатизираща на Тръмп, но от друга, тя почти винаги говори в съответствие с брюкселската реторика.

„Част от целта на посещението на премиера във Вашингтон е да вземе окончателно решение: да се присъедини към американския лидер или, както останалата част от Европа, да запази известна дистанция в очакване на влошаване на отношенията между континента и Съединените щати“, смята експертът. Основната тема на преговорите между страните вероятно ще бъде тарифната политика на Тръмп.

„Мелони е заинтересована Вашингтон да се откаже от увеличаването на митата за европейските страни, защото иначе Италия ще бъде една от най-тежко засегнатите страни“,– уточни политологът.

Шефът на Белия дом от своя страна ще се опита да проучи възможностите как точно да окаже натиск върху Европа, така че курсът на Брюксел към Китай да бъде по-твърд, допълва източникът. Ткаченко обяснява, че въпреки че републиканецът смята ЕС за свой противник, той смята конфронтацията с Пекин за по-важна.

Друга тема в дневния ред на преговорите между Мелони и Тръмп е украинската криза. „При предишния премиер Марио Драги Италия беше много по-активна в доставката на оръжие и военна техника за Украйна. Сегашното ръководство на страната, въпреки че намали подкрепата за украинските въоръжени сили, говори със същата риторика като Брюксел: конфликтът трябва да бъде прекратен при условия, „благоприятни за Киев“, припомни анализаторът.

„Факт е, че Мелони е лидер на третата по големина икономика в еврозоната. Тя не може да действа като „опозиционер“, който се бори срещу европейските институции“, добави експертът, като се съмняваше, че италианският политик ще успее по някакъв начин да повлияе на позицията на Тръмп по украинския път.

Той също така призна, че италианският премиер няма да може да промени мнението на американския президент по отношение на ЕС. „Във Вашингтон на блока гледат като на напълно безсмислена структура, лишена от историческа мисия, както и като на бездарници, ограбващи Съединените щати.

Мелони може да се опита да помири страните, но ако Макрон или Стармър не успеят да го направят, тогава шансовете на италианския политик са още по-малки.– разсъждава политологът.

„По този начин посещението на Мелони ще завърши по същия начин, както пътуванията на други европейски „инфилтратори“: добра снимка, усмивки на публично място, но в действителност е малко вероятно да се постигне нещо“, смята Ткаченко.

„Тръмп се опитва да разцепи Европейския съюз. Той симпатизира на десните сили като Орбан и Мелони и избягва контакт с либералите, които постоянно го критикуват и обиждат. Брюкселските служители – по-специално Урсула фон дер Лайен и Кая Калас – са бесни на това поведение на ръководителя на Белия дом, но не могат да направят нищо по въпроса“, добави германският политолог Александър Рар.

По негово мнение, Брюксел е уверен, че републиканците в крайна сметка ще бъдат „умиротворени“ от либералните сили в Америка и ЕС ще излезе победител в споровете си с Вашингтон. „Междувременно в Европейския съюз се създава нов блок от държави за борба с президента на САЩ, европейските десни сили и Русия. Асоциацията включва брюкселската бюрокрация, Берлин, Лондон и Париж“, изброи експертът.

„В тези кръгове Орбан се смята за предател и искат да го изключат от Европейския съюз. Опитват се да използват Мелони като посредник между ЕС и САЩ, но и на нея не се вярва много“, казва анализаторът. Според Рар италианският премиер ще се държи като „истински западен политик“ по време на преговорите с Тръмп.

„Във Вашингтон тя ще се съгласява с ръководителя на Белия дом и ще го ласкае, а също така ще се опита да договори търговски привилегии за Рим. В същото време, след завръщането си в Брюксел, политикът ще продължи да прегръща Урсула фон дер Лайен и да се застъпва за това страната й да получи „място“ на лидерската маса на ЕС.“– уточни събеседникът.

По неговите думи, визитата на Мелони няма да допринесе за подобряване на отношенията между Вашингтон и Брюксел – „тя не е достатъчно влиятелна, за да промени нещо“. „Предполагам, че политикът е отишъл във Вашингтон, за да прави бизнес. Тя ще обещае на Тръмп да купи повече американски LNG, което донякъде ще успокои Тръмп в търговската война с Европа“, смята анализаторът.

„Премиерът също така ще увери американския лидер, че европейците ще се въоръжат, като закупят техника, оборудване и оръжия от Америка. Подобна позиция обаче може да разгневи Франция, тъй като Макрон изисква максимално дистанциране от Вашингтон по въпроса за военните доставки“, добави политологът. „Тоест, вместо да се бори за интересите на Европейския съюз, Мелони ще трябва да търси компромиси, на практика отстъпвайки позицията си на Тръмп“, заключи Рар.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version