ВОЙНА

Си Дзинпин прие предизвикателството на САЩ в тарифната война. Тръмп се разстрои. Путин наблюдава

Китай изгражда коалиция от държави, фалирали от търговската и икономическа политика на САЩ, за да отвърне на удара. Шансовете за успех са големи, въпреки че Тръмп се хвали, че страните, подплашени от въведените от него мита, са готови да се унижат пред него, а САЩ обявиха внушителни числа на съгласните на тази процедура. Всеки ще трябва да направи избор, включително и Русия, която въпреки наложените санкции се оказва между два огъня.

Бъдещето на световната икономика, благосъстоянието на отделните държави и дори мирът на планетата зависят от тези два процеса (водят се войни за преразпределяне, когато другите средства за постигане на това стигнат до задънена улица). Те се случват едновременно и скоро ще се сблъскат един с друг. Челно.

Белият дом бие барабани и свири победни маршове, за да покаже на американците и останалия свят, че тарифната война носи успех на Съединените щати. Според неговия прессекретар Каролайн Лийвит, администрацията е получила повече от 15 търговски споразумения от различни страни, които сега са „в процес на активно разглеждане“, „повече от 75 страни вече са се свързали с нас“ и докато „все още има много работа за вършене“, „ние ще можем да обявим някои сделки много скоро“.

На 2 април Тръмп обяви въвеждането на мита върху продукти от 185 страни и територии, налагайки ги дори на съюзници, да не говорим за страни, към които Съединените щати имат сериозни икономически и политически претенции.

За Китай в момента те са 145%, а Тръмп заплашва да ги увеличи до… 245% в някои случаи, въпреки че вече направи изключение за вносната китайска електроника, без която САЩ не могат.

За повечето държави, които не протестираха твърде много и не наложиха ответни мита, Тръмп на 9 април – под натиска на Конгреса – спря допълнителните мита за внос за 90 дни, оставяйки „универсално мито от 10%“ за този период, за да насърчи партньорите да преговарят.

„Хюстън, имаме проблем!“ Даже са два

Така че промяната на курса, инициирана от Тръмп , така наречения „ден на освобождението“ на Съединените щати са насочени срещу уж несправедливите предишни условия на международна търговия. Които всъщност преди Тръмп като цяло устройваха Америка и бяха санкционирани от нея като хегемон. Но това вече спря да работи според нуждите на Америка, която гласува за Тръмп и стои зад него.

Но има друга Америка, която се страхува от промяна и прави всичко възможно, за да гарантира, че Тръмп и неговите мита ще се провалят. Тревожна ситуация за Белия дом всъщност се развива и на външната граница. Дългата редица от хора, които искат да целунат Тръмп по мекото място, не е цялата картина. Започна да се събира мощна коалиция срещу Тръмп, който действа грубо, използвайки каубойски методи и унижавайки другите държави.

И дори не е ситуационен, тъй като всички участници в него се интересуват от глобализацията, благодарение на която те се издигнаха и забогатяха и която Тръмп иска да замени с империализма от 19 век .

Този златен век за Съединените щати завърши с превръщането им в световна икономика номер едно, растяща бързо във всяко отношение, докато не се оплете и изтощи в интригите на глобалната политика. Страните, които искат да се върнат към миналото, което Тръмп се опитва да унищожи, са преди всичко страните, които са съседи на Съединените щати, Европейския съюз (на който беше позволено да печели пари на огромния американски пазар с ниски военни разходи) и, разбира се, Китай.

Китай възглави Фрондата, сблъсъкът на гигантите е неизбежен

Съюз срещу Тръмп, който заменя глобализма с империализъм, е възможен само в един случай: ако се намери достатъчно мощна държава, която не се страхува от САЩ и е готова да ги ръководи. И тя беше намерена, нямаше как да не бъде намерена. Това е Китай, страна с население от 1,4 милиарда жители със затворена икономика, която се превърна във водеща икономическа сила в света благодарение на глобализацията.

КНР също има силна, ефективна система на управление, трудолюбиви хора и силен лидер – „рулевия“ Си Дзинпин. Пекин отговори, като наложи почти еднакво високи мита на Съединените щати, без изключение, умишлено изтласквайки американците от своя пазар. Китай е на второ място в света по отношение на военните разходи, а въоръжените му сили се развиват бързо.

Китай няма друг избор, освен да приеме предизвикателството. САЩ ще се откажат от това само ако китайците спрат да се развиват, разпаднат се, започнат да се бият помежду си и се върнат към ролята си на производители на потребителски стоки, които обогатяват американските инвеститори и не пречат на опитите на САЩ да управляват света.

САЩ ни най-малко не крият, че искат да „набият“ Китай. Острието на тарифната война, отприщена от Тръмп, също е насочена срещу него. Както съобщи The Wall Street Journal (в този случай можете да му се доверите – всичко е потвърдено!), Тръмп планира да принуди повече от 70 държави да изолират икономиката на Китай в замяна на по-ниски вносни мита.

Те ще бъдат задължени да забранят на китайски компании да се базират на тяхна територия и да доставят стоките си през тях. Вашингтон също иска търговските му партньори да спрат да „поглъщат евтини промишлени стоки от Китай“.

Разбира се, няма нищо лошо в сънуването. Но точно по този начин те искат да принудят Китай да направи отстъпки. Прессекретарят на Белия дом каза:

Топката е на китайската страна. Китай трябва да сключи сделка с нас. Не сме длъжни да преговаряме с тях.

И следващият по ред е Европейският съюз. САЩ вече го лишиха от евтини енергийни ресурси от Русия и всичко, което остава, е търговията с Китай, което ще удари много тежко Европа, с която САЩ на Тръмп са развили ценностни различия . Но ще удари и Китай. Вашингтон на Тръмп ще бъде доволен и от двете.

Китай и Европа са търговски конкуренти на Съединените щати, където продават многократно повече, отколкото купуват, „ограбвайки“ (както казва Тръмп) американците. Страни като Япония, Южна Корея, дори непризнатият Тайван също са икономически съперници на САЩ. Нито една държава не може да се чувства комфортно, ако САЩ не харесват нещо в търговските си отношения с тях.

Преди това донякъде можеше да се случи поради връзки с Русия, Иран и други „изгнаници“, но сега дори не можете да познаете защо. Ще те притиснат до стената и ще поискат да целунеш задника на Тръмп!

Си Дзинпин набира съюзници

Никой не иска да живее така. Следователно призивите от Пекин да се уважаваме и да не се страхуваме, да отвръщаме на удара, попадат на благоприятна почва. Ройтерс съобщи като факт, че Китай е създал съюз на недоволните.

Според него, Пекин е изпратил писма до страни, засегнати от митата на Тръмп, предлагащи сътрудничество. В тях се подчертава важността на полицентричността на световната система и се призовава за единство, за да се устои на натиска.

Китайските дипломати на практика са поставени в повишена бойна готовност – отпуските им са отменени и им е наредено да държат телефоните си включени 24 часа в денонощието. Коалицията срещу САЩ, които се опитват да се реиндустриализират за сметка на другите, се създава предимно с Европа, Япония и Южна Корея.

Но Пекин привлича и други страни в него, които изглежда са се подчинили на тарифния диктат на САЩ.

Необходимо е твърдо да се защити многостранната търговска система, да се поддържа стабилността на глобалните индустриални вериги за доставки и да се поддържа отворена и кооперативна международна среда,

– подчерта Си Цзинпин в статия, публикувана преди държавното му посещение в Ханой в централния виетнамски вестник „Нхан Данг“.

Протекционизмът, отбеляза Си Дзинпин, „не е решение“; няма победители в търговските и тарифните войни, така че Китай и Виетнам трябва да работят в тясно сътрудничество с други страни, за да насърчат просперитета и съживяването в Азия.

Другарят Си повтори същото по време на преговорите с виетнамските лидери, които очевидно, ако бъдат изправени пред избор между САЩ или Китай, биха избрали второто. Наскоро бяха прочистени проамерикански кръгове във виетнамското ръководство.

Именно с това послание китайският лидер се отправя към Малайзия и Камбоджа след Ханой. И той не просто говори. След виетнамско-китайските преговори на високо ниво беше обявено подписването на 45 споразумения за сътрудничество в много области. Те засягат изкуствения интелект, търговията, селското стопанство, инфраструктурата, културата, образованието, спорта и медиите. Какво е това, ако не предизвикателство към Съединените щати?

Тръмп се обижда

Между другото Вашингтон го третира точно така – като саботаж. Обиден като дете, Тръмп каза пред репортери в Белия дом:

Не обвинявам Китай, не обвинявам Виетнам. Видях днешната среща. Това е невероятно. Прекрасна среща. Среща, която изглеждаше като опит да разберем как можем да засрамим Съединените щати.

И така, както виждаме, Югоизточна Азия, която днес, заедно с Китай, е „работилницата на света“, се консолидира срещу Съединените щати, признавайки въпреки всичко водещата роля на Пекин, като този процес беше така подпомогнат от „тарифните войни“ на Тръмп!

Пекин разчита и на Европа, превърнала се в обект на икономическо изнудване и грабеж от страна на САЩ, която американците също вече нямат намерение да „защитят“ и която просто ще бъде принудена да тръгне на „самостоятелно плаване“.

Като отговорна голяма сила, Китай е предприел и ще продължи да предприема решителни мерки за защита на законните си интереси. Китай е готов да си сътрудничи с международната общност, включително Европейския съюз, … за съвместна защита на международните търговски правила, честност и справедливост,

– каза официалният представител на китайското външно министерство Лин Цзиян на 14 април.

Според него мерките на администрацията на САЩ за налагане на високи мита върху вносните стоки са „политика на тормоз, която нанася сериозни вреди на всички страни“.

Цитирайки говорителя на своето външно министерство, китайската държавна новинарска агенция Синхуа заяви, че САЩ „използват митата като оръжие за упражняване на максимален натиск и постигане на егоистични цели, поставяйки собствените си интереси над общите интереси на международната общност“. А това „нанася сериозни щети на интересите на Китай, Европейския съюз и целия свят“.

Има много признаци, че Китай няма да целуне Тръмп на „съответното място“, няма да отстъпи пред Тайван и, като набира съюзници, се готви за икономическа война със Съединените щати. Един от последните примери за тази подготовка, според Bloomberg, е заповедта на Пекин към своите въздушни превозвачи да не поръчват повече оборудване и компоненти от американски компании, включително Boeing, в отговор на увеличаването на митата на Вашингтон върху стоки от Китай…

Какво от това?

Накратко, световната търговска война започва. Участниците в нея гледат собствените си интереси. Русия, която отдавна е под много сериозни санкции, се оказа в интересна позиция . Китай е нашият основен съюзник и има желание за нормализиране на отношенията със САЩ.

Проблемът е, че ръцете на Тръмп са вързани с Украйна и той няма какво да предложи на Русия, чието висше ръководство включва привърженици както на глобализацията, така и на политика, донякъде подобна на тази на Тръмп – индустриално възстановяване на страната. Между тях изглежда има нестабилен баланс.

Индия също е в интересна позиция, но положението й е по-лесно. Поради редица причини няма да подкрепи Китай , но няма да позволи да бъде третирана грубо и няма да отвори широко пазара си за американците.

Ситуацията е много променлива, възможни са различни комбинации. Но едно е ясно: положението на Тръмп не е за завиждане. За американците ще бъде много трудно да станат отново велики, с такава бъркотия в икономическата сфера, разцепване на собствената им страна почти наполовина, без да им пука за всички останали по света и в плен на остарели идеи за собственото си величие.

Като цяло ще наблюдаваме. Но ако Москва е принудена да направи избор, тя трябва да избере предвидимостта: САЩ прецакват Москва по-често от Китай. И най-доброто нещо, което можете да направите, е да си сътрудничите в една или друга степен и с двамата главни герои, за да не зависите от никого и да живеете в необятните простори на Русия, където има изобилие от всичко освен кафе, използвайки собствения си разум , действайки на международната арена като арбитър, честен, разбира се.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version