ВОЙНА
Китай се отказва от самолетите Боинг, милиарди загуби за компанията

Руската авиационна индустрия може да спечели от търговската война между САЩ и Китай
Китай нанесе удар на Boeing, който вече губи от европейския Airbus на световния пазар до рекордно ниво. Пекин отказа да приеме американски самолети. Бъдещите загуби на САЩ се оценяват на десетки милиарди долари. Бенефициентите, разбира се, ще бъдат европейски самолети. Русия обаче също може да има потенциална полза.
Китай инструктира своите авиокомпании да не приемат по-нататъшни доставки на самолети Boeing, компоненти и части. В склада на американската корпорация вече има готови самолети, които първоначално са били предназначени за китайските авиокомпании.
Според Aviation Flights Group, около 10 самолета Boeing 737 Max се очаква да се присъединят към китайския граждански флот в близко бъдеще, включително по два за China Southern Airlines, Air China и Xiamen Airlines. Междувременно се очаква Китай да представлява около 20% от световното търсене на самолети.
В същото време хиляди европейски и американски самолети летят в Китай. Само Air China разполага с повече от 400 самолета Airbus и още повече Boeing. China Southern Airlines има малко повече европейски самолети – почти 500 единици, но също и приличен брой самолети Boeing – около 400. China Eastern Airlines има около 450 Airbus и повече от 300 Boeing. Другите китайски авиокомпании имат по-малки флоти, но също наброяват стотици американски и европейски самолети.
Американският президент разкритикува хода на Китай. „Интересно е, че те току-що се отказаха от голяма сделка с Boeing, заявявайки, че „няма да приемат“ напълно завършени самолети“, написа Тръмп в Truth Social. Според него американците трябва да издържат малко – и Китай ще сключи сделка.
Това е много неприятна стъпка за Boeing.
„Отказът от Boeing от страна на Китай, е двоен удар: загубата на ключов пазар за Boeing (около 20%) и увеличаване на разходите. Китай носи на Boeing десетки милиарди долари в неизпълнени договори. Годишните загуби могат да надхвърлят 10 милиарда долара“,– казва Павел Севостьянов, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси в Руския икономически университет „Плеханов“.
„Ако страните не седнат на масата за преговори, тогава загубата на китайския пазар ще бъде колосален удар за Boeing и Америка. Китайският пазар е един от най-големите в света. И също така бързо растящ. Можем да говорим за загуба на договори на стойност десетки милиарди долари.
Само един Boeing 737 MAX струва повече от $100 милиона, а загубата на поръчки за 10 самолета е загуба от един милиард долара. Да не говорим за резервни части и поддръжка, от които Америка също прави добри пари“, – казва Роман Гусаров, ръководител на индустриалния портал Avia.ru.
Вторият негативен момент за Boeing е, че всички тези поръчки ще отидат при прекия му конкурент Airbus, което допълнително ще засили позициите си на световния пазар, допълва експертът.
През последните години Boeing губи позиции от европейския си конкурент. До 2023 г. двата авиационни гиганта бяха еднакви, но през 2023 г. Boeing продаде 207 самолета по-малко от Airbus. През 2024 г. американците не само не успяха да компенсират загубите си, но резултатите им станаха още по-лоши.
Boeing изостава от Airbus с цели 418 самолета. Никога в историята не е имало такава пропаст между авиационните гиганти. Американците са доставили само 348 търговски самолета на авиокомпаниите, което е най-лошият резултат от 2005 г. насам (без пандемията от COVID-19). Докато Airbus продаде 766 самолета, най-добрият резултат от 2019 г.
Авиокомпаниите отказват да летят с американски самолети през последните две години поради инцидента с люка на Boeing 737 MAX 9, многобройните регулаторни проверки и т.н. Проблемите с безопасността бавно започнаха да убиват американския производител. И Китай удря в едно от най-болезнените и уязвими места за Съединените щати.
„Изоставяйки самолетите на Boeing, Китай ще поръча самолети Airbus, които се сглобяват в Европа, и може също така да увеличи собственото си производство на Airbus на китайска територия. Третият начин е собствената авиационна индустрия на Китай. Но тук имам сериозни съмнения, тъй като китайската авиационна индустрия е силно зависима от вноса. Тя, подобно на нашия бивш Superjet, до голяма степен се състои от западни компоненти. „– казва Роман Гусаров.
Китай има теснофюзелажен самолет Comac C919. Те представляват малък дял от флотите на големите китайски превозвачи, с по-малко от 100 самолета във флота. Китайските медии съобщиха, че само 40% от компонентите в самолета са вносни.
Въпреки това Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS) проучи основните доставчици на C919 и твърди, че този дял е по-голям. Почти три пети от доставчиците са базирани в САЩ компании, една трета от доставчиците са от Европа, а от 14-те ключови доставчици от Китай седем са в съвместни предприятия.
„Ако американците блокират ключови компоненти, тогава сбогом. Без Запада Китай няма да може да произвежда свои собствени самолети. Дори тези компоненти да се произвеждат в Европа, той може да го прави по американски лиценз или да има американска интелектуална собственост, а САЩ може да забранят доставките“, казва Гусаров.
Европа, разбира се, с удоволствие би превзела китайския пазар, ако успее да защити суверенитета си срещу американците, добавя експертът.
Руската авиационна индустрия може да спечели от търговската война между САЩ и Китай. Но не за сметка на продажбата на нашите самолети MС-21 в Китай, които трябва да бъдат пуснати в търговско производство през 2026 г. и постепенно ще набират скорост.
„Мисля, че поне до 2035 г. ще произвеждаме MС-21 само за себе си. Предстои ни пълно заместване на вноса на чуждестранни самолети. Имаме около 600 вносни магистрални самолета, които трябва да бъдат заменени“, смята Гусаров.
Трудно е да се предвиди какво ще се случи на световния пазар на въздушен транспорт след 10 години. Но Китай едва ли ще седи със скръстени ръце: той ще продължи активно да замества вноса на собствените си самолети и ще може да го направи след десет години, смята експертът.
Като цяло Китай не е заинтересован от замяната на самолетите Boeing с руски; иска да стане авиационна сила и да лети със собствени самолети. Следователно нашият съвместен проект за създаване на широкофюзелажен самолет за дълги разстояния с Китай нямаше продължение: ние искахме пари и достъп до китайския пазар, а китайците просто искаха да получат нашата технология и сами да произвеждат самолета.
Въпреки това, докато Китай стане авиационна сила, Русия може много добре да му помогне по този път.
„Ако САЩ лишат Китай от компоненти за китайски самолет като нашия MС-21, тогава Китай ще трябва да се обърне към нас, за да спасим проекта. Тогава ще бъде различен разговор. Ние можем да проектираме компоненти и след това да ги доставим на Китай. Вече имаме сертифициран двигател PD-14 за този клас самолети.
Разбира се, ние няма да им дадем технологията за производството му, но ще сме готови да го произвеждаме и продаваме. „Това е форматът, в който можем да окажем подкрепа на нашия търговски партньор“, казва Гусаров.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ