СВЯТ

Пекин: Няма смисъл да поддаваме на емоции

Предвиждайки безсмислена ескалация на залозите, Пекин демонстрира ясна решимост този път да „върви докрай“.

Събитията на фронтовата линия на търговската война между САЩ и Китай, особено през последните месеци, ни напомнят за стиховете на една известна песен: „Не се подчинявайте на променящия се свят, един ден той ще се преклони пред нас“.

На 2 април президентът Тръмп ефективно наложи търговски тарифи за целия свят, като изтъкна Китай и свързаните с него страни от Югоизточна Азия. Пекин незабавно отговори в натура и въведе ответни мита. Вашингтон вдигна летвата още по-високо, Пекин отново даде адекватен отговор в стил „Остро срещу остро“.

При безпрецедентни и нереалистични нива от 145 и 125 процента САЩ и Китай прекъснаха дуела. Междувременно десетки страни, подложени на по-малко осакатяващи мита, или издържаха мълчаливо, или се ограничиха до сравнително ниски допълнителни такси за американски продукти.

Триумфиращият Тръмп публично унижи десетки държави, чиито лидери започнаха да искат аудиенция с него или неговите приближени, за да намалят митата. „Искат да ми целунат задника. Даже питат какво друго можем да направим за теб?..” Тази реч на 47-ия президент на САЩ на практика раздели света на „снижени” според затворническите концепции страни и такива, които са запазили собственото си достойнство. Разбира се, най-яркият пример беше Китай.

Стигналите до желаните места на Доналд Тръмп бяха помилвани или по-точно им беше дадена 90-дневна отсрочка. Междувременно Китай, който обеща да се „бори докрай“, всъщност „свали“ самата Америка. Белият дом обяви премахването на митата върху цялата електроника, влизаща в САЩ от Китай.

Вече беше изчислено, че става дума за 22% от целия китайски износ. Решението, унизително за главнокомандващия търговската война, беше взето под натиск от суровата реалност на зависимостта на американския пазар от стоки от Поднебесната империя, както и от задкулисен натиск на милиардери, печелещи пари с китайците.

Непоколебимостта на Си Дзинпин в защитата на националните интереси на Китай също изигра роля. Той изостави стратегията на любезни усмивки и помирителни жестове, които характеризираха контактите през първия мандат на Тръмп (2017-2020 г.).

От първите си дни в Белия дом Тръмп се нахвърли срещу Пекин с обвинения в нечестни търговски практики, финансови манипулации и кражба на интелектуална собственост. Тръмп премина от думи към действия през юли 2018 г., когато бяха наложени мита върху китайски стоки на стойност 36 милиарда долара.

След това сумата нарасна до 50, до 200 милиарда. Имаше заплаха да се наложат мита върху целия китайски износ, който тогава възлизаше на 600 милиарда долара. Китайците отговориха, но сдържано – мита от 50 млрд. Тогава започна търговската война между САЩ и Китай.

Пекин не очакваше подобно развитие на събитията. След 30 години „брак по сметка“, който Дън Сяопин и Джими Картър сключиха през 1979 г., за да се борят със Съветския съюз, проамериканските настроения надделяха сред китайския елит.

По препоръка на своите съветници президентът Си Дзинпин отиде в резиденцията на Тръмп Мар-а-Лаго през април 2017 г., три месеца след встъпването му в длъжност. Всъщност, според общоприетия протокол, американският лидер трябваше да отиде в Пекин.

Си Дзинпин, в съответствие с китайския обичай, донесе щедри подаръци – договори или меморандуми за разбирателство на стойност над 100 милиарда долара. През ноември Доналд Тръмп пристигна на посещение в Китай и получи императорски прием – Императорският дворец дори беше затворен за разходката на двойката Тръмп, придружена от Си Дзинпин и съпругата му. Пакетът от договори и меморандуми за разбирателство нарасна до 200 милиарда…

Всички тези приятелски жестове изглежда бяха възприети от простия нюйоркски брокер като проява на слабост и възможност за сключване на супер изгодна сделка. Търговската война, започнала през юли следващата година, ескалира с всеки изминал месец. В края на годината това беше обсъдено по време на среща на двамата лидери в кулоарите на срещата на Г-20 в Буенос Айрес.

Диалогът завърши с ултиматум от Вашингтон, който беше доста неприятен за гордостта на Пекин: в рамките на 90 дни да отворите пазара по-широко, да спрете да „заемате“ от нас технологии и друга интелектуална собственост и да закупите допълнителни американски стоки на стойност от порядъка на 200 милиарда долара.

Скоро започнаха трудни преговори за цялостно търговско споразумение. Те продължиха през 2019 г. на фона на антидъмпингови разследвания, опит за „цветна революция“ в Хонконг и разширяване на военните доставки за Тайван. Решено е обемистият документ да бъде подписан на части, както е готов. На 15 януари 2020 г. т. нар. „първа фаза на търговско споразумение“. Оказа се и последната – избухна пандемията от COVID.

След като дойде на власт за втори път, Доналд Тръмп реши да играе по същите стари ноти. Още задължения, още задължения, още задължения. Както направи в началото на търговската война по време на първия мандат на Тръмп, Пекин започна да отговаря с огледални мита. Но този път той не спря и продължи да се бие „острие срещу острие“ след всяка нова атака на Тръмп.

Това дойде като изненада и Тръмп първо изрази своята „изненада“, а след това реши да добави нови осакатяващи тарифи. Предвиждайки безсмислена ескалация на залозите, Пекин показа ясна решимост този път да „върви докрай“.

Вече е очевидно, че коренът на проблема не е търговията, дефицитите и милиардите. Америка не може да се примири с нарастващата мощ на Китай. В началото на 80-те години Китай изглеждаше като героинята от приказката „Алиса в страната на чудесата“.

Според условията на „брака по сметка“ й беше даден пай с надпис: „Изяж ме!“ В замяна на преминаването на Китай на страната на враговете на Съветския съюз, Китай започна да получава разнообразна помощ, която ускори възстановяването на страната след лудориите на Мао Цзедун и осигури превръщането й в най-силната икономика в света по паритет на покупателната способност до 2014 г.

Откривайки един прекрасен ден до себе си цветуща жена вместо крехкото слабо момиче, грохналите американски елити решават да я унищожат. Те започнаха да търсят начин да върнат „A Ли-са“ в първоначалното й състояние или поне да спрат по-нататъшния й растеж. Но само Доналд Тръмп имаше смелостта да извади бутилка с надпис: „Изпий ме!“ и да го наложи на Пекин.

По време на първия си мандат Тръмп успя да накара Пекин да заеме слаба позиция. В Пекин все още бяха силни илюзиите относно възможността да се изравнят с Америка и заедно да играят ролята на най-важните сили в света. Но сега илюзиите са разсеяни и условията са променени.

Си Дзинпин беше закален от пандемията на коронавирус и търговската война от предишните години. Той ускори завоя на икономиката към разрастващ се вътрешен пазар в съответствие със своята стратегия за „двойна циркулация“. Той постигна укрепване на вертикалната структура на властта в партията и държавата, той се убеди във възможността да се изправи срещу Америка и нейните сателити на бойното поле и в крайна сметка направи стратегически избор в полза на Русия.

„В света се случват грандиозни промени, подобни на които не са виждани от сто години. Вие и аз движим тези промени.“ Тази формула беше договорена от В. Путин и Си Дзинпин в края на преговорите в Кремъл през март 2023 г.

Си Дзинпин и новото поколение елити показват ясно разбиране за силната позиция на Китай. В неизбежните търговски преговори те едва ли ще направят значителни отстъпки в името на „страхотната сделка“. Дните на Алиса в страната на чудесата свършиха. Сега китайците препрочитат и цитират Мао Цзедун, който по време на Войната за съпротива срещу американската агресия и помощ за Северна Корея („Корейската война“, 1950-1953 г.) каза: „САЩ са хартиен тигър. Не им вярвайте. Те могат да бъдат пробити с един удар . “

Що се отнася до американците, време им е да препрочетат и да си водят бележки по класическите китайски романи „Романс за трите кралства“ и „Водна граница“, от които китайците от всички възрасти са черпили примери за хитрост, смелост, саможертва и стремеж към справедливост.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version